Pavidalas ir vartojimas
   
Tai legali psichoaktyvioji medžiaga. Asmenims iki 18 metų teisėtai įsigyti negalima.

Poveikis pavartojus 
   
Nuo mažų dozių atsipalaiduojama, nusiraminama. Vartojant didesnes dozes sutrinka koordinacija, kalbos artikuliacija, daug kalbama. Gali atsirasti nemotyvuota agresija, pvz., polinkis muštis. Girtumo laipsnis priklauso ne tik nuo suvartoto alkoholio kiekio, bet ir nuo asmens būklės (pvz., buvo nevalgęs, taip pat turi įtakos svoris, lytis, alkoholio stiprumas, alkoholio vartojimo dažnis ir kita).

Vartojant ilgesnį laiką nuolat
   
Gali atrodyti, jog mažos alkoholio dozės nesukelia jokių problemų, tačiau kiekvienais metais į ligonines patenka daug apsinuodijusių vaikų  net ir nuo mažų dozių. Alkoholis sumažina savikontrolę, o tai dažnai  veda prie neplanuotų ir ankstyvų lytinių santykių. Taigi atsiranda nepageidaujamo nėštumo, užsikrėtimo ŽIV infekcija, virusiniu hepatitu ir kitomis ligomis, perduodamomis lytiniu keliu, rizika. Alkoholis sukelia psichologinę ir fizinę priklausomybę.

Abstinencijos sindromas
   
Atsiranda didelė įtampa, baimė, vidinis drebulys, nemiga, virpa pirštai. Negydant abstinencijos, gali išsivystyti baltoji karštligė, kurios metu pasireiškia nerimas, naktiniai košmarai, haliucinacijos, depresija ir t.t.

Pavidalas ir vartojimas
   
Tabako rūkymas paplitęs, tabako gaminiai parduodami maisto produktų parduotuvėse. Nepilnamečiai  iki 18 metų teisėtai įsigyti negali. Tabako lapai vartojami susukti (cigarai), susmulkinti ir suvynioti į specialų popierių (cigaretės) arba rūkomi pypkėmis. Tabakas gali būti ne tik rūkomas, bet ir uostomas, kramtomas, čiulpiamas.

Poveikis pavartojus 
   
Iš pradžių rūkantieji jaučia atsipalaidavimą, sugebėjimą sutelkti dėmesį, tačiau suirus nikotinui, rūkančiųjų psichikos aktyvumas mažėja. Galima sunkiai apsinuodyti, jei viena po kitos surūkoma daug cigarečių.

Vartojant ilgesnį laiką nuolat
   
Nikotinas veikia ne tik psichiką, bet ir kitas organizmo sistemas - kvėpavimo takų, kraujotakos, virškinimo, imuninę, lytinę. Rūkymas silpnina uoslę ir skonio pojūtį, blogina klausą, greitina senėjimą - trupa dantys, gelsta oda. Atsiranda nuolatinis kosulys, skrepliavimas. Tabakas sukelia psichologinę ir fizinę priklausomybę.

Abstinencijos sindromas
   
Gali atsirasti nerimas, galvos skausmas, prakaitavimas, kankinti nemiga, krėsti drebulys.

Pavidalas ir vartojimas
   
Geriamos tabletės, leidžiamos injekcijos. Tai vaistai, padedantys žmonėms įveikti krizines situacijas, paprastai skiriami ligoniams, kankinamiems nemigos, turintiems rimtų asmeninių problemų.

Poveikis pavartojus 
   
Slopina nervų sistemą, sukelia mieguistumą, lėtina mąstymą, mažina įtampą bei nerimą. Daugelis raminamųjų vaistų veikia panašiai kaip alkoholis – svaigina. Suvartojus didesnę dozę raminamųjų, kūno judesiai tampa nestabilūs, kalba neaiški, prasideda haliucinacijos, lengvai prarandama sąmonė. Itin pavojinga raminamuosius maišyti su alkoholiu – tuomet jų poveikis stiprėja ir yra sunkiai prognozuojamas.

Vartojant ilgesnį laiką nuolat
   
Vartojant ilgiau negu keletą mėnesių, atsiranda psichologinė priklausomybė, tam pačiam poveikiui sukelti reikia vis didesnio vaistų kiekio. Galima depresija, neprognozuojamo, agresyvaus elgesio priepuoliai. Nustojus vartoti atsiranda nuovargis, nerimas.

Abstinencijos sindromas
   
Bandant nutraukti įprastų dozių vartojimą, jaučiamas nerimas, baimė, panika, nemiga. Gali atsirasti traukulių. Abstinencija kur kas sunkesnė nei nuo heroino ir negydoma gali baigtis mirtimi.

Pavidalas ir vartojimas
   
Tai buityje naudojami klijai, aerozoliai, lakai, benzinas, skiedikliai, dezodorantai ir kt. Juos uostant, esančios veikliosios cheminės medžiagos paveikia žmogaus psichiką ir sukelia rimtų sveikatos sutrikimų bei priklausomybę.

Poveikis pavartojus 
   
Lakiosios medžiagos sutrikdo deguonies apykaitą smegenyse, o deguonies trūkumas pažeidžia smegenis, centrinės nervų sistemos veiklą, todėl nuo jų labai, greitai, po kelių įkvėpimų, apsvaigstama,. Gali atsirasti apsinuodijimo reiškiniai - galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, silpnumas, išsekimas.

Vartojant ilgesnį laiką nuolat
   
Vystosi tolerancija, uostant gali išsivystyti psichologinė ir fizinė priklausomybė.

Abstinencijos sindromas
   
Gali sukelti haliucinacijas, košmarus, artėjančio pavojaus, mirties baimę, todėl vartotoją apima nerimas, panika, depresija, atsiranda minčių apie savižudybę.

Internete siūloma įsigyti ir įvairių žolių mišinių, kurie platinami supakuoti maždaug po 0,4-3 g. Šie mišiniai gali būti reklamuojami kaip „rūkomieji mišiniai“, „smilkalai“, „arbatos“, „botanikos tyrimams“, „istorinis paveldas“, „ne žmonių vartojimu“ skirtos prekės. Deja, jų paskirtis yra visai kita. Ant žolių mišinių pakuočių būna nurodyta, kad tai įvairių 8-10 žolių mišinys, į kurio sudėtį įeina kelios tradiciškai žinomos žolės dėl panašaus poveikio į kanapes. Ištyrus tuos mišinius laboratorijose paaiškėjo, kad produktų sudėtyje nėra ant pakuotės įvardintų žolių, kad tai gana vienalytis augalinis mišinys, į kurį pridėta (greičiausiai užpurkšta) cheminių medžiagų, jų nenurodant ant pakuotės. Tai sintetinės medžiagos, vadinamos sintetiniais kanabinoidais. Organizme jos veikia tuos pačius receptorius kaip ir kanapių veiklioji medžiaga tetrahidrokanabinolis (THC), jos veikia tuos pačius receptorius netgi kelis kartus stipriau nei THC (taigi ir jų poveikis stipresnis nei THC).

Sintetiniai kanabinoidai buvo sukurti mokslinių tyrimų tikslams ir mėginti taikyti farmakologijoje stipraus skausmo malšinimui. Tačiau vaistų, kurių sudėtyje būtų šių medžiagų, kol kas nėra. Į žolių mišinius pridedami sintetiniai kanabinoidai. Lyginant su THC, jų poveikis yra žymiai stipresnis. Tai yra naujos medžiagos, todėl jų poveikis žmogui nepilnai ištirtas. Atsižvelgiant į šių medžiagų susijungimą su specifiniais receptoriais, priklausomybė nuo šių medžiagų atsiranda žymiai greičiau nei nuo THC. Be to, manoma, kad organizme susidarantys skilimo produktai pasižymi vėžio atsiradimą skatinančiu poveikiu. Vokietijoje, Airijoje vartotojams pasitaikė sunkių širdies veiklos sutrikimų, sąmonės netekimų. Be to, yra duomenų, kad kai kuriuose iš šių žolių mišinių gali būti ir sunkiųjų metalų, kas taip pat yra labai pavojinga žmogaus sveikatai.

Žolių mišinių, kuriuose buvo rasta sintetinių kanabinoidų, pavadinimai: Spice Silver, Spice Gold, Spice Diamond, Smoke, Space, Algerian blend, Sence, Scope ir kt. (gali būti ir kelios dešimtys skirtingų pavadinimų). Visi šie produktai dažnai vadinami vienu apibendrintu „Spice“ pavadinimu.

Pavidalas ir vartojimas
   
Dažniausiai žolių mišiniai yra rūkomi, rečiau geriami kaip arbatos. Tyrimų rezultatai rodo, kad tokie žolių mišiniai dažnai yra papildomi kenksmingomis sintetinėmis cheminėmis medžiagomis. Juos vartojant gali prasidėti traukuliai, kraujo išsiliejimas į smegenis ar netgi ištikti infarktas. Jau nekalbant apie perdozavimą ar staigią mirtį. Rūkomi žoliniai mišiniai kartais vartojami kaip tabako pakaitalas. Prie jų nurodama, kad jie be tabako, tačiau būtina žinoti, kad rūkant tokius mišinius į organizmą patenkančių dervų ir anglies monoksido kiekiai kelis kartus viršija tabako gaminiuose leidžiamus dervų ir anglies monoksido kiekius, o būtent nuo šių medžiagų koncentracijos ir priklauso rizikos susirgti plaučių vėžiu bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis tikimybė. Rūkymo poveikis smegenų veiklai pavaizduotas iliustracijoje. Geltona ir raudona spalva pažymėta, kaip keičiasi smegenų sričių atsakingų už dėmesį ir emocijas aktyvumas.

Poveikis pavartojus
   
Daugelio augalų, ypač anksčiau nevartotų medicinoje, poveikis žmogaus organizmui nėra žinomas. Dar didesnė rizika sveikatai, kai vartojami įvairių augalų mišiniai, nes sunku numatyti galimą skirtingų augalų veikliųjų medžiagų tarpusavio sąveiką ir jų galimą poveikį žmogaus organizmui. Be to, vartojant augalų mišinius, priklausomai nuo augalų rūšies, paruošimo, net ir žinomos sudėties mišinių veikliųjų medžiagų poveikio stiprumas organizmui gali būti labai įvairus ir kintantis. Daugeliui žolių būdingas kepenis ir (arba) inkstus pažeidžiantis poveikis. Sutrikus šių organų veiklai sutrinka kenksmingų medžiagų šalinimas iš organizmo.

Vartojant ilgesnį laiką nuolat
   
Būtina prisiminti, kad minėtų „žolių mišinių“ vartojimas sukelia sveikatos sutrikimus:

• gali pasireikšti staigūs kraujospūdžio ir pulso ritmo sutrikimai;
• kraujo išsiliejimas į smegenis;
• ilgalaikiai atminties sutrikimai;
• kvėpavimo, širdies veiklos sutrikimai;
• sutrinka kepenų ir inkstų veikla.

Žolių mišinių („Spice“) prekyba Lietuvoje yra uždrausta.