Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Dažnai užduodami klausimai

Dažnai užduodami klausimai

Kiek laiko po pavartojimo medžiaga (nelegalus narkotikas ar gydytojo išrašyti medikamentai) išlieka organizmo terpėse ir gali būti nustatyta, priklauso nuo daugelio faktorių:
• pačios psichotropinės medžiagos savybių – nuo jos kokybės, to ar psichotropinė medžiaga tirpi riebaluose ar ne (riebaluose tirpios medžiagos lėčiau šalinamos iš organizmo) ir kt.;
• individualių vartotojo organizmo savybių – ūgio, svorio, riebalinio sluoksnio (pastebėta, kad iš liesų asmenų organizmo riebaluose tirpstančios medžiagos pasišalina greičiau, negu iš apkūnių, turinčių storesnį poodinį riebalinį sluoksnį), amžiaus, bendros sveikatos būklės, kitų veiksnių, sąlygojančių medžiagų apykaitą;
• neretai nuo dvasinės vartotojo būklės (pvz., streso) tuo metu, kai suvartota medžiaga;
• kaip dažnai vartojama psichotropinė medžiaga (1-ą, 2 ar 3 kartus per dieną, rečiau), kaip ilgai ji yra vartojama (dienas, mėnesius, metus), nuo tolerancijos;
• vartojimo formos (valgoma, geriama, rūkoma, švirkščiama ar kt.);
• kitų aplinkybių – pvz., kiek skysčių buvo vartota po to.
Tačiau vidutiniškai amfetamino, metamfetamino, kokaino pėdsakų galima rasti 2-4 dienas, opiatų - 1-3 dienas, o kanapių - iki 3 mėnesių (kartais ilgiau).
Po kokaino vartojimo, nepakitęs kokainas organizmo terpėse gali būti randamas tik 0,5-1,5 valandos, o jo apykaitos produktas benziolekogonas išskiriamas su šlapimu ilgiau, todėl, būtent šis kokaino apykaitos organizme produktas nustatinėjamas įvertinant kokaino vartojimą. Taigi, kokainas (krekas) šlapime išsilaiko – 2-4 dienos (kitur – nuo 2 iki 7 dienų).
Kanapės gerai tirpsta riebaluose ir greitai kraujo išnešiojamos į organus, turinčius riebalinio audinio – kepenis, smegenis, kiaušides, sėklides, antinksčius, riebalinį plaučių audinį. Veiklioji medžiaga veikliosios medžiagos tetrahidrokanabinolis (THK) patenka į placentą, krūties pieną, paveikia kepenų fermentus. THK kraujyje gali būti aptinkamas 20 valandų nuo pavartojimo. Literatūroje nurodoma, kad šlapime gali būti aptinkama - 3-30 dienų (kitur iki 3 mėn.).
Pavartojus amfetaminą, didžioji jo dalis pašalinama iš organizmo su šlapimu per 24 valandas, tačiau dar kelias dienas po vartojimo, šlapime gali būti randama nepakitusio amfetamino. Iki 20 proc. amfetamino pašalinama su šlapimu nepakeisto. Taigi, amfetaminas šlapime gali būti nustatytas nuo 2-7 dienų.

Narkotikų poveikis kiekvienam asmeniui gana individualus, o įvairūs narkotikai veikia labai skirtingai. Todėl visų pirma reikėtų žinoti, kokius narkotikus žmogus vartoja. Apie narkotikų poveikį organizmui daugiau galima susipažinti šios svetaines rubrikoje „Apie narkotikus“. Čia atskirai paaiškinama, koks būna poveikis pavartojus tam tikrus narkotikus.
Narkotikai skirstomi į dvi grupes, nuo vienų (tokiu kaip opiatai) traukiasi vyzdžiai, o nuo stimuliatorių plečiasi. Geriausias būdas sužinoti ar vartoja yra šlapimo testas. Testą galima nusipirkti vaistinėse. Dar galima sužinoti ar žmogus vartoja narkotikus stebint jo elgesį, ar nedingsta pinigai ir vertingi daiktai iš namų, kaip ir nuo kada pasikeitė jo elgesys, su kuo jis bendrauja.

Atliekant tyrimus, skirtus psichoaktyvių medžiagų vartojimui nustatyti, galima ieškoti ir pačių psichotropinių medžiagų, ir jų apykaitos produktų įvairiose organizmo terpėse. Vienas iš pagrindinių psichotropinių medžiagų pašalinimo iš organizmo kelių – su šlapimu, todėl daugumos psichotropinių medžiagų vartojimas nustatinėjamas tiriant šlapimą. Ieškant psichotropinių medžiagų šlapime, laboratorijose naudojami įvairūs itin jautrūs ir specifiniai metodai – dujų chromatografijos ir masės spektrometrijos tyrimai, fluorescentinis tyrimas ir kiti (tyrimus atlieka Valstybinė teismo medicinos tarnyba prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos. Su toksikologijos laboratorijos teikiamomis paslaugomis galite susipažinti internetinėje svetainėje: http://www.mruni.eu/tmi/lt/ekspertizes/teikiamu_paslaugu_ikainiai/toksikologijos_ikainiai.php).
Ar žmogus vartoja narkotikus, galima patikrinti priklausomybės ligų centruose.
Pats paprasčiausias ir tinkamas namų sąlygoms yra vienpakopis imuninis tyrimas, atliekamas testais (jų galima įsigyti vaistinėse su atlikimo instrukcija).

Priverstinio gydymo Lietuvoje nėra. Tačiau patarčiau nenuleisti rankų ir nuoširdžiai pasikalbėti su savo vaiku, parodyti, kad jis Jums labai svarbus ir kad dėl jo nerimaujate. Pasiūlykite padėti kartu nuvykti pasikalbėti su gydytoju. Jei vaikas prieštarautų, Jūs galite kelti sąlygas: pvz., „Arba eini gydytis, arba aš nepirksiu tau drabužių“ ir pan., kadangi vaikas gyvena kartu, jam padedate finansiškai.
Jei tėvai nėra tikri ar vaikas vartoja narkotikus, Vilniaus priklausomybės ligų centre yra atliekami nemokami (jaunuoliams iki 26 m.) vienkartiniai narkotinių medžiagų nustatymo testai. Jei vaikas nepilnametis, reikia atvykti kartu ir su savo bei vaiko asmens dokumentais. Testą atlikti galima visą parą, tačiau geriausiai nuo 8 iki 18 val., kadangi esant teigiamam testo atsakymui, rekomenduočiau pasikonsultuoti su gydytoju. Atlikti testą ir gauti nemokamą konsultaciją galite gauti Vilniaus priklausomybės ligų centre (Gerosios vilties 3) nuo 8 iki 18 val. (darbo dienomis). Išankstinės registracijos nereikia. Konsultacijos metu gydytojas rekomenduos, nukreips tam tikram gydymui.

Labai sunku duoti toki patarimą, kuris padėtu vaikams suprasti, kad narkotikai yra blogai. Kiekvienas vaikas individualus, todėl ir kalbėjimas apie tam tikrus dalykus su kiekvienu vaiku skirtingas. Pirmiausia ką gali padaryti tėvai – rodyti tinkamą pavyzdį vaikams. Pvz., jei tėvai vartoja alkoholį, rūko, o jiems sako, kad “vaikams negalima”, išlieka didele tikimybe, kad ir vaikai pradės vartoti alkoholi, rūkyti. Ne mažiau svarbus ir tėvų bendravimas su vaikais, skyrimas jiems pakankamai dėmesio, laisvalaikio kartu leidimas. Ko gero, vaikui nereikia moralizuoti , įrodinėti, kad narkotikai yra blogai, o kalbėti apie jiems aktualius dalykus, domėtis jų veikla, pomėgiais, surasti laiko kartu su jais praleisti daugiau laiko. Sėkmės!
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atkreipdamas dėmesį į tėvų bendravimą su vaikais, taip pat informuoja – yra išleistas leidiniai, skirti tėvams, kuriuose pateikiami patarimai tėvams, kaip bendrauti su vaiku, kad jis nepradėtų vartoti narkotikų. Su leidiniais galite susipažinti ir juos parsisiųsti Departamento internetinėje svetainėje http://www.ntakd.lt (knygelė „Kartu su vaiku“ http://ntakd.lt/bylos/dokumentai/leidiniai/kartu_su_vaiku_a5_brosiura_2009.pdf; lankstinukas „Praktiški patarimai tėvams, kaip elgtis, kad vaikas nepradėtų vartoti narkotikų“ http://ntakd.lt/files/leidiniai/lankstinukai/NKD-patarimai_tevams.pdf; lankstinukas „Patarimai tėvams, kaip padėti vaikui, jei jis vartoja narkotikus“ http://ntakd.lt/files/leidiniai/lankstinukai/NKD_lankstinukas_2.pdf).

Kalbant su vaiku, reikėtų vengti kaltinimų, prievartos, tardymo. Pokalbį suplanuokite iš anksto, ne iškilus konfliktinei situacijai. Iš anksto apgalvokite klausimus, į kuriuos tikitės atsakymo. Nepamirškite vaikui pasakyti, kad esate susirūpinę dėl jo elgesio ir jam kylančių problemomis. Daugiau patarimų galite rasti http://www.ntakd.lt/visuomene/tevams_paaugliai.html
Kilus įtarimui dėl psichoaktyvių medžiagų vartojimo vaistinėse galima įsigyti išplėstinį testą nustatyti 5, 8 ar 10 skirtingų narkotinių medžiagų vartojimą. Taip pat galima kreiptis į priklausomybės ligų centrus, kur bus atliktas minėtas testas, paaiškintas jo rezultatas ir suteikta informacija apie pagalbos galimybes. Tyrimas nėra anoniminis, tačiau konfidencialus. Asmens duomenų prašoma tik vidaus apskaitai, kad nekiltų piktnaudžiavimo svetimais duomenimis atvejų.
Sužinoję, kad vaikas vartoja narkotikus, tėvai dažnai patiria aibę jausmų, kuriuos lydi neadekvati reakcija – kaltina kitus, atstumia vaiką, priekaištauja, bando pateisinti save.
Vartojantys paaugliai linkę manipuliuoti, sumenkinti savo problemas, meluoja ir tėvai dažnai nesuvokia tikrojo problemų masto. Taip pat griebiasi kraštutinių priemonių – arba viskas, arba nieko. Dažna klaida, kurią daro tėvai – vengia kreiptis pagalbos. Tikimasi, kad sugebės įveikti patys, o problemos, tuo tarpu, tik gilėja. Sužinojus, kad vaikas vartoja narkotikus, tėvams reikia pripažinti, kad t.y. ne jo vieno problema, o visos šeimos, kad tai problema, kuri apima visas gyvenimo sferas. Gaila, kad tėvai dažnai vadovaujasi stereotipais apie priklausomybės ligas ir bijo kreiptis į priklausomybės ligų specialistą. Tėvams svarbu pripažinti, kad narkotikų vartojimas veda link priklausomybės, t.y. ligos, kurią reikia gydyti. Privatumas, kaip ir kreipiantis, pas bet kurį gydytoją, yra išsaugomas ir informacijos teikimas kitoms institucijoms yra griežtai reglamentuotas įstatymais.
Dėl mokyklos lankymo, kaip ir kitos kasdienės veiklos, rekomenduoju taip pat pasikonsultuoti su specialistais, o iki kreipimosi laiko, kasdieninė veikla neturėtų būti nutraukta, kol specialistai nenuspręs kitaip.
Vilniaus priklausomybės ligų centre teikiamos nemokamos konsultacijos nuo 8 iki 19 val. (darbo dienomis). Išankstinės registracijos nereikia. Būtini asmens dokumentai. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, informuoja, kad yra išleistas leidinys, skirtas tėvams, kuriuose pateikiami patarimai tėvams, kaip bendrauti su vaiku, jei jis vartoja narkotikus. Su leidiniu galite susipažinti ir jį parsisiųsti Departamento internetinėje svetainėje http://www.ntakd.lt (lankstinukas „Patarimai tėvams, kaip padėti vaikui, jei jis vartoja narkotikus“ http://ntakd.lt/files/leidiniai/lankstinukai/NKD_lankstinukas_2.pdf).

Atsakymą galima rasti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Dėl vaikų, vartojančių narkotines, psichotropines ir kitas psichiką veikiančias medžiagas nustatymo:
II. VAIKŲ, VARTOJANČIŲ NARKOTINES, PSICHOTROPINES, KITAS PSICHIKĄ VEIKIANČIAS MEDŽIAGAS, NUSTATYMO ORGANIZAVIMAS MOKYKLOSE
4 . Mokyklos pedagoginiai darbuotojai, įtarę, kad jų mokyklą lankantis vaikas mokyklos teritorijoje vartoja narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, yra apsvaigęs nuo šių medžiagų, nedelsdami informuoja apie tai mokyklos vadovą ar jo įgaliotus asmenis, taip pat visuomenės sveikatos priežiūros specialistą, vykdantį sveikatos priežiūrą mokykloje.
5. Mokyklos vadovas ar jo įgalioti asmenys, esant šio Aprašo 4 punkte nurodytoms aplinkybėms:
5.1. nedelsdami informuoja vaiko atstovus pagal įstatymą apie įtarimą, kad jis vartoja narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, yra apsvaigęs nuo šių medžiagų ir kad jam reikėtų atlikti medicininę apžiūrą;
5.2. informuoja vaiką, vaiko atstovus pagal įstatymą apie asmens sveikatos priežiūros įstaigas, teikiančias sveikatos priežiūros paslaugas;
5.3. informuoja vaiką, vaiko atstovus pagal įstatymą apie institucijas, įstaigas, organizacijas, teikiančias psichologinę, socialinę, teisinę ar kitą pagalbą.
6. Mokyklos pedagoginiai darbuotojai, įtarę, kad jų mokyklą lankantis vaikas mokyklos teritorijoje yra apsinuodijęs narkotinėmis, psichotropinėmis, kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis ir jo sveikatai ar gyvybei gresia pavojus:
6.1. suteikia vaikui pirmąją pagalbą;
6.2. nedelsdami organizuoja vaiko pristatymą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, o kai reikia skubios medicinos pagalbos, kviečia greitąją medicinos pagalbą;
6.3. nedelsdami informuoja apie tai mokyklos vadovą ar jo įgaliotus asmenis, taip pat visuomenės sveikatos priežiūros specialistą, vykdantį sveikatos priežiūrą mokykloje.
7. Mokyklos vadovas ar jo įgalioti asmenys apie įtarimą, kad vaikas yra apsinuodijęs narkotinėmis, psichotropinėmis, kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis ir jo sveikatai ir gyvybei gresia pavojus, skubiai informuoja apie tai vaiko atstovus pagal įstatymą.
8. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, vykdantis sveikatos priežiūrą mokykloje, savo darbe vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Sveikatos priežiūros mokykloje tvarkos aprašu, patvirtintu sveikatos apsaugos ministro ir švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-1035/ISAK-2680 (Žin., 2005, Nr. 153-5657), kitais šio specialisto teises ir pareigas nustatančiais teisės aktais.
9. Mokyklų vadovai jų vadovaujamose įstaigose:
9.1. užtikrina, kad būtų įgyvendinama narkotinių, psichotropinių, kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija, ankstyvoji intervencija, skirta vaikams, vartojantiems narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, teikiama pagalba vaikams, vartojantiems šias medžiagas, plėtojamas įstaigų tarpusavio bendradarbiavimas su vaiko teisių apsaugos tarnybomis, teisėsaugos, sveikatos priežiūros ir reabilitacijos įstaigomis;
9.2. supažindina darbuotojus ir vaikus su šio Aprašo nuostatomis.
Plačiau su LRV nutarimo nuostatomis galite susipažinti >>

Narkotinių medžiagų aptikimo ir atpažinimo testai, skirti aplinkai vertinti Lietuvoje dažniausiai naudojami Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, siekiant aptikti per sieną gabenamas narkotines medžiagas. Norint patikrinti, ar žmogaus aplinkoje buvo narkotikų, ar jis pats galėjo vartoti narkotikus, reikia kelių asmeninių tiriamojo daiktų. Nuo jų specialiu testeriu surenkamos mikrodalelės ir apipurškiamos aerozoliu ar užlašinama iš specialios tūbelės. Vėliau pagal spalvinę gamą galima nustatyti net narkotinių medžiagų rūšį. Tačiau tokiais atvejais, kai tikrinami vaikai, abejojama, ar negavus tėvų sutikimo, toks tikrinimas yra teisėtas. Jeigu tiriama aplinka, o ne patys mokiniai, tuomet tokie tyrimai gali parodyti, kad tam tikroje aplinkoje (ant durų rankenų, suolų, tualetuose) yra narkotikų pėdsakų, bet tai dar nereiškia, kad galima tvirtai teigti, jog mokiniai vartoja narkotikus, kadangi šios narkotikų dalelės gali būti atsineštos iš visuomeninio transporto ar pan.
Tai ką galėtų tokiais atvejais atlikti mokykla, pirmiausia būtų stebėjimas, kad į mokyklą, o taip pat jos teritoriją nepatektų pašaliniai asmenys. Jeigu apsilanko tėvai, mokytojai paprastai juos pažįsta, o jei nepažįsta, reikėtų pasiteirauti, kas tie nepažįstamieji ir kokiu klausimu jie lankosi mokykloje. Jeigu mokykloje ir jos kieme bus budėtojai, tai pašaliniai asmenys joje nesilankys. Ypač svarbu stebėti situaciją vakarinių renginių metu. Renginiuose turėtų dalyvauti tik tos mokyklos mokiniai. Renginių metu turi budėti mokytojai, dar geriau, jeigu jiems padėtų mokinių tėvai.
Pastebėję apsvaigusį vaiką, turėtume su juo pasikalbėti, o taip pat pranešti vaiko tėvams arba globėjams. Paprastai, jei mokykloje yra pakankamai gerai prižiūrima aplinka, narkotikų platintojai į ją nesiveržia.
Narkotikų platintojai gali mėginti ieškoti tarpininkų iš pačių mokinių tarpo. Tačiau jei mokykloje bus geri mokinių ir mokytojų santykiai, jei vaikams bus paaiškinta, kaip saugiai apie platintojus jie gali pranešti mokytojams, visi tarpininkai greitai bus pastebėti. Bet labai svarbu, kad vaikai žinotų, kur ir kaip jie saugiai gali pranešti apie narkotikų platintojus arba smurtautojus bei kitus negerus dalykus.
Dažnai vaikai bijo apie tai kam nors pasakyti, nes bijo, kad juos ims persekioti smurtautojai.
Jeigu norite sulaikyti mokinį-platintoją turite kviesti policiją ir vaiko tėvus, nes patys prievarta apžiūrėti jo negalime. Galime nebent mėginti jam įsakmiai liepti pačiam išsikraustyti kišenes. Jei mokinys dar nėra labai patyręs platintojas, galbūt paklus. Tačiau tai darykite būdami ne vieni, nes kitaip vėliau galite būti apkaltinti neteisėtais veiksmais. Net jei vaikas pats prisipažįsta, jums vis tiek reikės policijos pagalbos bei tėvų dalyvavimo.
Apie Jums žinomus narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo atvejus ir šia nusikalstama veika užsiimančius asmenis galite pranešti Lietuvos kriminalinės policijos biuro Narkotikų kontrolės valdybai anoniminiu pasitikėjimo telefonu: 8 800 20808 arba raštu informuoti Policijos Departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos (šiuo atveju Jūs gausite raštišką atsakymą ištyrus konkretų atvejį).

Kvaišalų vartojimas neturint gydytojo paskyrimo yra baudžiamas administracine tvarka bauda iki 500 litų.
Tačiau jeigu asmeniui nėra 16 metų, už kvaišalų vartojimą bus baudžiami jo tėvai arba globėjai (rūpintojai) bauda iki 500 litų su narkotinių ar psichotropinių medžiagų konfiskavimu.
Dar yra viena grėsmė – neįmanoma vartoti kvaišalų jų prieš tai neįsigijus ir niekur nelaikant, todėl asmenys bus baudžiami už kvaišalų neteisėtą įsigijimą ir laikymą. Tačiau baudžiami gali būti ne tik administracine tvarka, bet ir traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Tai priklauso nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekio.
Nedidelis kiekis (yra nustatytos kiekių lentelės) – administracinė ir bauda iki tūkstančio litų su psichotropinių ar narkotinių medžiagų konfiskavimu arba administraciniu areštu iki trisdešimties parų su narkotinių ar psichotropinių medžiagų konfiskavimu.
Kai viršijamas nedidelis kiekis – baudžiamoji atsakomybė ir grės bauda arba viešieji darbai, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Bausmę parinks teisėjas atsižvelgęs į įvairias aplinkybes ir sąlygas.
Padaryk gerą tokiam asmeniui – pasiūlyk savanoriškai atiduoti turimą narkotinę ar psichotropinę medžiagą, kurią jis gamino, įgijo, vartojo arba laikė be tikslo parduoti, taip pat pasiūlyk savanoriškai kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos suteikimo vartojantiems narkotines ar psichotropines medžiagas ir asmuo bus atleistas tiek nuo administracinės, tiek nuo baudžiamosios atsakomybės

Šiuolaikiniam jaunam žmogui išvengti psichiką veikiančių medžiagų vartojimo sukeliamos tiesioginės ar netiesioginės žalos yra tikrai nelengva... Jeigu išvengi asmeninės patirties, tai dažnai kažkas iš pažįstamų, draugų ar šeimos narių neatsispiria... Tokia, nors ir neasmeninė patirtis, sukelia sumaištį, sunkius jausmus: baimę, nerimą, liūdesį, nepasitikėjimą aplinkiniu pasauliu. Taip pat „vartojanti aplinka“ įtakoja ir mąstymą bei nuostatas. Tikriausiai lyginant su bendraamžiais manai, kad alkoholio vartojimas yra menkniekis? O juk alkoholis skiriasi tik tuo, kad jo galima nusipirkti parduotuvėje (beje, asmenims sulaukusiems 18 metų). Alkoholio vartojimas yra ne mažiau pavojingas. Ligotumo priklausomybės nuo alkoholio rodikliai Lietuvoje yra apie dešimt kartų didesni nei priklausomybės nuo narkotikų rodikliai.
Mokslininkai vieningai priskiria pasitikėjimą savimi arba, kitaip tariant, savęs vertės jausmą prie apsaugančių nuo psichiką veikiančių medžiagų vartojimo faktorių. Todėl linkiu Tau rinktis savo gyvenimo kelią. Linkiu Tau atrasti būdų, kurie leistų jaustis linksma ir laiminga savo gyvenimo kelyje.

Atsakymų į šį klausimą yra labai daug ir įvairių. Viena priežasčių yra paveldimumas – kai kurie tiesiog iš savo tėvų ar ankstesnės kartos giminaičių paveldi tam tikrą reakciją į svaigiąsias medžiagas – tokių žmonių organizmas greičiau reaguoja į alkoholį ar kitus narkotikus ir lengviau prie jų pripranta (t.y., greičiau išsivysto būsena, kada be alkoholio gyvenimas neįsivaizduojamas). Kita priežastis yra paveldėti temperamento ypatumai – alkoholis ir narkotikai turi didesnį „gydomąjį“ poveikį tiems žmonėms, kuriuos dažniau aplanko niūrios, slegiančios ar irzlios nuotaikos. Dar kita priežastis – šeimos ypatumai, nes vaikai nuo mažens mokosi susitvarkyti su sunkumais taip, kaip tai daro jų tėvai, ir jei jie sprendžia savo problemas vartodami alkoholį ir nenaudoja kitokių būdų, tai ir vaikai nežino geresnio būdo savo problemoms spręsti, kaip svaigių medžiagų vartojimas. Taip pat veikia ir betarpiška aplinka – su kokiais draugais žmogui tenka bendrauti. Jei dauguma draugų vartoja narkotikus ar alkoholį, tai toks elgesys žmogui atrodo įprastas ir normalus, kadangi „visi taip daro“. Visa tai veikia žmogaus įsitikinimus apie narkotikus ar alkoholį, kurie neatrodo pavojingi, o greičiau kaip geras, greitas ir efektyvus būdas pasiekti malonumą. Ir lemiama priežastis būna fiziologinė – kai įsitraukiama į vartojimą, organizmas tiesiog nebegali „kentėti“ be apsvaigimo, kodėl žmogui kyla sunkiai valdomas noras apsvaigti dar kartą.

Mes specialistai labiau naudojame terminą „sveikti" ir sakom, jog sveikti reikia visą likusį gyvenimą. Pirmasis žingsnis į sveikimą yra ilgalaikės reabilitacijos programos, kur žmogus yra mokomas naujų, blaivaus gyvenimo įgūdžių, atstatoma jo fizinė, psichinė, dvasinė būklė, atskleidžiami jo pomėgiai, hobiai ir pan. Esminis dalykas, kad žmogui parodomas kelias, pamokoma, kaip juo eiti, kur kreiptis, ką daryti iš jo išklydus. Tolimesniu, poreabilitaciniu periodu jau pats žmogus turi imtis atsakomybės už savo gyvenimą bei palaikyti blaivų gyvenimo būdą. Tie, kurie toliau laikosi išmoktų blaivaus gyvenimo principų, palaiko blaivų gyvenimo būdą reabilitacijoje išmokytais ir rekomenduotais būdais – išlieka „švarus" ir blaivus metų metus. Bet kokiu atveju reikia neprarasti vilties ir pradėti gydytis.

Priklausomybių gydymas neskirstomas pagal narkotikų rūšis. Kreipiantis į priklausomybės ligų centrą, nustatomos psichotropinių medžiagų vartojimo sukeliamos problemos, įvertinama sveikatos būklė ir tada rekomenduojamos ambulatorinės arba stacionarinės paslaugos. Asmeniui pageidaujant ir esant poreikiui rekomenduojamas sveikimas psichoterapinėje programoje (1 mėn.) arba ilgalaikės reabilitacijos bendruomenėse (metai – pusantrų).

Gydymo principai:
1) narkotiko vartojimo nutraukimas;
2) detoksikacija;
3) grupinė terapija;
4) individuali pagalba mokantis kasdienės savo poelgių ir būsenų analizės bei planavimo, su tikslu išvengti atkryčio.
5) savigalbos grupės lankymas (Anoniminių narkomanų, o jei yra problemų ir dėl alkoholio – Anoniminių alkoholikų).
Šiuo metu jau galima gydytis anonimiškai, t.y. remiantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu "Dėl ligų, kuriomis sergantys ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, sąrašo patvirtinimo" (2010 m. Vasario 22 d. Nr. V-164, Vilnius ), pacientai, besikreipiantys pagalbos dėl narkotinių medžiagų vartojimo problemų, turi galimybę gauti paslaugas neatskleidžiant asmens tapatybės (anonimiškai). Vienas efektyviausių būdų – "Minesotos" modelio (12 žingsnių) programa.
Galima kreiptis į bet kurį priklausomybės ligų centrą, informacija apie paslaugas ir kontaktai internete: Klaipėdos priklausomybės ligų centras – www.kplc.lt, Vilniaus priklausomybės ligų centras – www.vplc.lt, Kauno priklausomybės ligų centras – www.kaplc.lt.
Jeigu vengiama specialistų pagalbos, rekomenduotume nuvykti į artimiausią savigalbos grupę – Anoniminių Narkomanų draugiją ir pasikalbėjus su žmonėmis, turėjusiais tokių pat problemų, apsispręsti ką toliau daryti. Informacija apie šių grupių veiklą internete: www.lietuvos-na.lt.
Sveikimo procesas – tai ne vien svaiginančios medžiagos atsisakymas, tai gyvenimo būdo keitimas, įsitikinimų, mąstymo bei elgesio korekcija, mokymasis kontroliuoti ir reikšti emocijas neapsvaigus, naujų vertybių suradimas ir prarastų susigrąžinimas. Sveikimo esmė – „atsisveikinti“ su narkotikais ir kurti visavertį gyvenimą be svaiginančių medžiagų.

Dauguma žmonių, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų, atidėlioja kreipimąsi pagalbos ir laukia, kad situacija stebuklingu būdu pasitaisys savaime arba ieško metodo, kuris akimirksniu išspręstų problemą. Priklausomybė veikia žmogų kaip ir bet kuris kitas sutrikimas ar liga, todėl realiausias būdas tvarkytis su šia problema – kreiptis pagalbos, gydytis ir sveikti. Sveikimas nuo priklausomybės – tai ne tik svaiginančių medžiagų atsisakymas, tai savotiška asmenybės rekonstrukcija, nes tenka keistis psichologine, dvasine prasme, peržiūrėti savo mąstymą, įsitikinimus, vertybes bei koreguoti gyvenimo būdą, o tam reikia ir laiko ir paties žmogaus pastangų. Asmenims priklausomiems nuo psichoaktyvių medžiagų yra sunku keisti savo elgesį, net pasiekus norimą rezultatą (ilgesnį laiką nevartojant psichoaktyvios medžiagos) asmuo po kurio laiko vėl gali grįžti prie medžiagos vartojimo. Nereikia nusiminti ir prarasti vilties.
Jūsų parama artimajam yra svarbi. Pabandykite su juo pasikalbėti ir paieškoti priežasčių dėl kurių jis norėtų keisti savo elgesį. Gydymui ir stabiliai ligos remisijai didžiausią įtaką daro paties žmogaus motyvacija gydytis. Vis tik dažnai neužtenka vien tik artimųjų noro padėti, reikia profesionalių specialistų (pvz. psichologų) pagalbos, kurie moka ir žino, kaip naudoti motyvacinį interviu. Pagrindiniai aspektai būtų tokie: motyvacija yra svarbiausias ir pirmas žingsnis siekiant bet kokių elgesio pokyčių. Manoma, kad priklausomų nuo narkotikų žmonių motyvacija gydytis įtakoja gydymo eigą ir jo pasekmes. Žmogaus motyvaciją keičia ne logika, ne jo žinios, o tai, kas jam realiai svarbu. Taigi, svarbiausias ir pirmasis uždavinys yra surasti tai, ką panaudosite kaip pastiprinimo šaltinį. Reiktų žinoti, kad žmogaus atmintyje pėdsaką palieka ne žodžiai, o emocija. Motyvuojant, svarbu gebėti rasti teisingą proporciją t.y.: sudominti blaiviu gyvenimu, rasti išorinių šaltinių skatinimui pvz. motyvacijos stiprinimui į procesą įtraukti artimuosius bei tuos asmenis, kurie priklausomam asmeniui yra autoritetas, taip pat su juo aptarti, kokie lūkesčiai susiję su ateitimi ir tuos lūkesčius naudoti motyvuojant. Dar vienas iš pagrindinių aspektų motyvuojant klientą yra greitos sėkmės nesitikėjimas. Labai svarbu suvokti ir artimiesiems, ir paaiškinti priklausomam asmeniui, kad sėkmė neateina greitai. Daugiau informacijos apie motyvacinį interviu galite pasiskaityti: http://www.vplc.lt.
Patarčiau padėti savo artimajam ieškoti specialistų pagalbos ir paskatinti kreiptis pagalbos. Gydymo anonimiškumą garantuoja LR sveikatos apsaugos ministro įsakymas "Dėl ligų, kuriomis sergantys ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, sąrašo patvirtinimo" (2010 m. Vasario 22 d. Nr. V-164, Vilnius ), pacientai, besikreipiantys pagalbos dėl narkotinių medžiagų vartojimo problemų, turi galimybę gauti paslaugas neatskleidžiant asmens tapatybės (anonimiškai). Kitas galimas pagalbos sprendimo būdas, tai anoniminių narkomanų susirinkimai. Gal ten jūsų artimasis sutiktų kreiptis pagalbos. Jų kontaktus galite rasti adresu: http://www.lietuvos-na.lt/

Patariame kreiptis į Jūsų miesto, rajono psichikos sveikatos ar priklausomybės ligų centrą (tiesiogiai ar telefonu), ir papasakoti apie savo išgyvenimus. Priklausomybės ligų centro ar psichikos sveikatos centro specialistai išklausę Jūsų problemą suteiks Jums reikalingą informaciją. Priklausomybės ligų centro ar psichikos sveikatos centro adresus bei telefonus Jūs surasite mūsų internetinėje svetainėje www.ntakd.lt.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas remia iniciatyvą dėl tėvų savigalbos grupių steigimo bendruomenėse. Tikslinga, kad tėvų savigalbos grupė veiktų kiekvienoje bendruomenėje. Tai padėtų tėvams, kurių vaikai vartoja alkoholį ar narkotikus spręsti iškylančias problemas. Tėvai atėję į tokią savigalbos grupę turėtų galimybę pasidalinti patirtimi, požiūriais, jausmais, mintimis, padėtų vienas kitam. Savigalbos grupės esmė yra ta, kad savigalba padeda sudaryti tam tikrą aplinką, kurioje asmuo, vienas ar drauge su kitais, tyrinėja savo problemą, giliau ją suvokia, mėgina keisti savo požiūrį, o ne bėgti nuo problemos, ieško vidinių išteklių. Savigalba – tai gebėjimas panaudoti savo galimybes, rasti vidinių išteklių, prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir pačiam kreipti jį norima linkme. Iš pasyvaus stebėtojo žmogus tampa aktyviu veikėju. ,,Jei slegia išorinė kančia, skausmas kyla ne dėl jos, bet dėl tavo požiūrio, tau duota jėga, kad šį požiūrį nugalėtum” - (Markas Aurelijus). Savigalbos grupės yra jėga padedanti pagyti ir išmokti elgtis kaip veikti, pozityviai reaguoti, padėti sau ir kitam.