Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

AMFETAMINAS

AMFETAMINAS

Norėjau pasiteirauti, kiek laiko organizme išsilaiko amfetaminas ir kokiais tyrimais galima įrodyti, kad jis buvo vartojamas? Iš anksto dėkoju už informaciją.
 
Aušra Malinauskaitė:
Pavartojus amfetaminą, didžioji jo dalis pašalinama iš organizmo su šlapimu per 24 valandas, tačiau dar kelias dienas po vartojimo, šlapime gali būti randama nepakitusio amfetamino. Iki 20 proc. amfetamino pašalinama su šlapimu nepakeisto. Taigi, amfetaminas šlapime gali būti nustatytas nuo 2-7 dienų. Atliekant tyrimus, skirtus psichoaktyvių medžiagų vartojimui nustatyti, galima ieškoti ir pačių psichotropinių medžiagų, ir jų apykaitos produktų įvairiose organizmo terpėse. Vienas iš pagrindinių psichotropinių medžiagų pašalinimo iš organizmo kelių – su šlapimu, todėl daugumos psichotropinių medžiagų vartojimas nustatinėjamas tiriant šlapimą. Ieškant psichotropinių medžiagų šlapime, laboratorijose naudojami įvairūs itin jautrūs ir specifiniai metodai – dujų chromatografijos ir masės spektrometrijos tyrimai, fluorescentinis tyrimas ir kiti (tyrimus atlieka Valstybinė teismo medicinos tarnyba prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos. Su toksikologijos laboratorijos teikiamomis paslaugomis galite susipažinti internetinėje svetainėje:
http://www.mruni.eu/tmi/lt/ekspertizes/teikiamu_paslaugu_ikainiai/toksikologijos_ikainiai.php).
Pats paprasčiausias ir tinkamas namų sąlygoms yra vienpakopis imuninis tyrimas, atliekamas testais (jų galima įsigyti vaistinėse su atlikimo instrukcija).

Laba diena, planuoju stoti į Karo akademiją ir kiek žinau, ten daro testus dėl narkotikų vartojimo. Todėl norėčiau paklausti, per kiek laiko iš organizmo visiškai pasišalina amfetamino pėdsakai? Po kiek laiko jų aptikti neįmanoma?

Gediminas Norvilas:
Karo akademija ir narkotikai – pavojingas derinys. Žmogus ir narkotikai – lygiai taip pat pavojingas derinys. Tačiau labiausiai vertėtų susimastyti, ne dėl testo rezultatų, o dėl kylančio nerimo, kad gali išaiškėti faktas, jog vartojamas narkotikas. Nerimas parodo, kad amfetamino, kaip psichoaktyvios medžiagos vartojimas jau suvokiamas ir pripažįstamas kaip problema.
Amfetamino pėdsakai organizme išsilaiko trumpai, apie parą, gal šiek tiek ilgiau. Tačiau geriausias atsakymas į pateiktą klausimą skambėtų kaip rekomendacija – pasikalbėti su priklausomybės ligų specialistu.
Pokalbis su specialistu nereiškia, kad žmogus jau yra priklausomas nuo narkotikų. Pokalbis būtinas tam, kad objektyviai įvertinti savo rizikingo elgesio priežastis ir galimas pasekmes bei apsispręsti dėl tolesnių veiksmų.

Laba diena, norėjau pasiklausti, per kiek laiko iš organizmo išsivalo amfetaminas? Noriu pradėti vartoti vaistus susijusius su sportu ir nežinau, gal dar reikia palaukti, kol išsivalys, įdomu, kiek trunka...

Aušra Malinauskaitė:
Amfetaminą šlapime galima aptikti nuo 2 iki 4 parų, kartais net 7 paras. Tačiau atsakyti labai tiksliai negalime, nes priklauso nuo daugelio dalykų: amžiaus, kūno svorio, organizmo tolerancijos psichoaktyvioms medziagoms ir daugelio kitų dalykų.

Kiek laiko kraujyje mazdaug lieka amfetaminai ir extazy tabletes?

Aušra Malinauskaitė:
Amfetaminą, extazy šlapime galima aptikti nuo 2 iki 4 parų, kartais net 7. Tačiau atsakyti labai tiksliai negalime, nes priklauso nuo daugelio dalykų: amžiaus, kūno svorio, organizmo tolerancijos psichoaktyvioms medziagoms ir daugelio kitų dalykų.

Kaip pašalinti iš organizmo metamfetamino pėdsakus greitai?
 
Gediminas Norvilas:
Jei žmogus ieško būdų, kaip greitai pašalinti metamfetamino pėdsakus – tai reikštų, kad jau susidūrė su narkotikų vartojimo problema.
Metamfetaminas tai narkotikas, nuo kurio priklausomybė atsiranda labai greitai. Bandymai susitvarkyti su vartojimo pasekmėm ir išvengti neigiamų padarinių tik dar labiau didins priklausomybę. Tikslingiausia būtų ne ieškoti priemonių, kaip greitai pašalinti narkotiko pėdsakus, bet kreiptis pagalbos ir ieškoti būdų, kaip nevartoti. Konsultacinę ar kitą būtiną pagalbą suteiks priklausomybės ligų ar psichikos sveikatos specialistai.

Pavartojus amfetamino tik vieną kartą, ar galima po kelių dienų toliau žindyti kūdikį?
 
Rimantas Šagždavičius:
Pavartojus amfetamino pageidautina būtų susitikti ir pasitartinu savo gydančiu gydytoju. Pagal teorinius skaičiavimus motinos piene amfetamino likučių turėtų nebūti po 4 (keturių) parų. Nepamirškite visas tas paras nutraukti pieną iš krūtų ir išpilti. Raskite laiko pasitarti su Jums priimtinu gydytoju, kad vėl neiškiltų pavojus pavartoti narkotikų ar stiprių vaistų, kas labai pakenktų gležnam Jūsų kūdikiui.

Pavartojau amfetamino, buvo antras kartas. Pirma diena, "athodai", praėjo gerai. Bet antrą dieną, vakarop, pradėjo lyst nesamoningos mintys į galvą, tokios kaip: aš išprotėsu, einu iš proto, kas čia darosi. Susivaldyt nėjo, toks kaip panikos priepolis, net nežiau. Tą pačią dieną pasikartojo pora kartų, iš ryto jaučiausi gerai... Čia taip vadinami šalutiniai poveikiai, ar tikrai kažkas darosi? :)
 
Aušra Malinauskaitė:
Amfetaminas yra stimuliuojanti medžiaga. Ši medžiaga padidina budrumą bei sujaudinimą dėl centrinės nervų sistemos stimuliavimo. Ūmus šios medžiagos poveikis gali būti: euforija, malonumo banga, budrumas, nemiga, padidėjęs fizinis aktyvumas, sumažėjęs apetitas ir išreikšta anoreksija, padažnėjęs kvėpavimas, irzlumas, drebulys, traukuliai, įtampa, baimė, paranoja, agresyvumas. Lėtinis stimuliatorių vartojimo poveikis: insultai, traukuliai, galvos skausmai, depresija, įtampa, irzlumas, pyktis, atminties praradimas, dėmesio koncentracijos susilpnėjimas, nemiga, paranoja, klausos haliucinacijos, panikos reakcijos ir t.t. Kas konkrečiai buvo jūsų atveju, jums gali pasakyti tik gydytojas psichiatras. Patarčiau jums kreiptis konsultacijos pas jums priklausančios poliklinikos psichikos sveikatos centrą, arba į Vilniaus priklausomybės ligų centrą (adresas: Gerosios vilties 3, Vilnius). Vilniaus priklausomybės ligų centre teikiamos konsultacijos yra nemokamos ir anonimiškos. Dėl išsamesnės informacijos galite skambinti telefonu: (8 5) 216 00 14.
Sėkmės.

Laba diena,
Pas mane yra problema, kuri yra iki šiol.
Viskas prasidėjo nuo to, kada pirmą kartą pavartojau Ecstasy tabletę (1 tabletę, Euro-raudonos spalvos). Davė paragauti draugas, nes buvo įdomu kas atsitiks. Man tada buvo 19 metų. Šiaip man patiko šis dalykas, ypač kada prasidėjo meiles euforija. Po savaitės pavartojau, man atrodo, patį baisiausią dalyką – amfetaminą. išties man nepatiko šis dalykas, 3 dienas buvo depresija. Tačiau viskas lyg tai buvo gerai. Paskui pradėjau vartoti amfetaminą arba MDMA tabletes. Tačiau MDMA tabletes suvartojau tik gal maksimaliai – 4 ar 5 per visą tą laiką, o amfetamino biški daugiau. Vartodavau vieną kartą per savaitę arba per mėnesį, buvo kad ir 3 mėnesius nieko nevartodavau. Taip praėjo gal 1.5 metų.
Po šios visos istorijos, vienerius metus atgal aš iškart suvartojau 2.5 tabletes MDMA ir 1/2 gramo amfetamino. Iš tiesų buvo labai gerai viskas, bet po vienos paros PIRMĄ kartą gyvenime pajutau BAIMĘ ir ta baimė labai buvo didelė. Miegojau gal 3 valandas per 1.5 paros (mažai, tačiau mano draugas nemiegodavo po 3 paras). Po to pradėjau tikėti į dievą. Po 3 paros po to suvartojamo, buvau jau visiškai atsigavęs, juokios baimės, ir buvau jau gana stiprus. Bet paskui atsitiko pats siaubingas dalykas mano gyvenime. Tai buvo vasara, 2006 metų, tai buvo paskutinis kartas kada aš vartodavau narkotikus. Buvo karšta vasaros diena (iš tiesų labai labai karšta). Šią dieną daug laiko buvau saulėje ir pusę dienos vaikščiojau po miestą. Atvažiavau pas draugą (tas kuris dabar ir liko šiame mėšle). Mes suvartojam po 1/3 gramo amfetamino ( išties nedaug). Lyg tais buvo ir normaliai. Atvažiavau i namus. Ėjau miegoti, tačiau vis negalėjau užmigti. Po truputi pajutau labai karštą kūną, ypač galvą, tačiau kojos ir rankos buvo šaltos. Atėjau į vonią ir staiga pamačiau, kad mano akys (nežinau, kaip bus lietuviškai - ZRAČOK) labai tapo didelės (aš žinau, kad nuo MDMA akys tampa didelės). Man buvo labai blogai, labai bijau mirti, buvau labai karštas. Rėkiau į pagalbą, širdis labai stipriai plakė ir skaudėjo (po amfetamino pas visus taip būna ir visada), motina iškvietė grietąją pagalbą. Davė Relanium. Jau buvo rytas. Jau lygtais ir praėjo. Tada aš ir supratau, kad narkotikai – yra baisiausias dalykas. Bet pas mane liko problema – aš iki šiol jaučiu tą mažą baimę (tačiau kuo daugiau laiko praeina, tuo mažiau tos baimės). Beveik pirmą pusmetį vartodavau VALERJONO ir XANAX nuo baimės.
Bet pas mane yra klausimas? Dėl ko taip atsitiko? Ar tai buvo realus pavojus mano gyvenimui? Ar tai buvo tiesiog blogai padarytas narkotikas (nes pas draugą toks pats priepuolis buvo)? Ar gal tai buvo tiesiog perdozavimas?
Būčiau labai dėkingas, jei atsakytumėte. Ačiū.

Kęstutis Dragūnevičius:
Jūsų aprašytas poveikis – baimė, nerimas ir išplėsti vyzdžiai (ZRAČOK – vyzdys) iš tikrųjų yra vienas iš galimų amfetamino poveikių, ypač galimų perdozavus ar esant tam tikrai medžiagos, kurią vartojote cheminei struktūrai. Tiek amfetaminas, tiek ecstasy (MDMA) yra psichiką stimuliuojančios medžiagos – taigi, sužadinančios ir įaudrinančios organizmą, dėl ko žmogus gali jaustis energingas ir žvalus (ko paprastai ir siekiama vartojant tokias medžiagas). Žinoma, poveikio specifika skiriasi priklausomai nuo psichiką stimuliuojančios medžiagos cheminės struktūros – todėl ecstasy skiriasi nuo amfetamino. Taip pat tai, kas vadinama amfetaminu, taip pat gali būti kitos panašios psichiką stimuliuojančios medžiagos, tačiau vis tik turinčios šiek tiek skirtingą cheminę struktūrą (narkotikų gamintojai nesnaudžia ir bando rasti vis naujas narkotikų rūšis, jų bandytojais tampa nieko neįtariantys narkotikų vartotojai). Dažniausiai be rimtų tyrimų yra sunku pasakyti, kokia amfetamino atmaina buvo vartota. Be to, visų amfetamino rūšių poveikis nėra dar iki galo ištirtas mokslininkų. Tačiau minėti reiškiniai – baimė ir nerimas – priklauso tai pačiai reiškinių kategorijai, kurio ir buvo siekta: tiesiog suvartojus didesnį kiekį amfetamino organizmas per daug įsiaudrina ir tada patiriamas nerimas – tai yra, organizmas pradeda per daug jautriai reaguoti. Be to, tokie fiziologiniai pokyčiai veda ir prie mirties baimės (analogišką baimę jaučia panikos priepuolius patiriantys žmonės, kuriems pernelyg susijaudinus irgi pradeda atrodyti, kad jie tuoj numirs). Panašų efektą gali sukelti ir kitos medžiagos, turinčios stimuliuojantį poveikį (nors gal ir ne tokį stiprų) – pavyzdžiui, jei žmogus išgers labai didelį kiekį kavos, jis apsinuodys ir patirs panašių pojūčių. Kažkuo panašų poveikį smegenims turi ir alkoholis – jo ilgesnis poveikis yra toks, kad kai kurie daug išgėrę žmonės vėliau gali pajusti keistą ir nepaaiškinamą baimę, ir paranoją. Būtent dėl tokių reiškinių galimybės bei dėl to, kad negalite būti užtikrintas, koks narkotikas buvo jums parduotas, vartodami tokias medžiagas jūs rizikuojate tiek savo sveikata, tiek savo gyvybe

laba. kaip mesti vartoti amfetamina. jau du supse metu ji vartojo nekazdien zinoma, buna kad ir 2 ar net 3 menesius bet tad vis tiek uzsimanu jo ir jai 2 ar 3 menesius buni nevartojas tai tiek laiko tada ji vartoji. viena karta tevai buvo pagave labai pikomes del to prizadejau kad nebevartosiu tikrai daugiau, jie stebejo mane, bet vis tiek tas pats, o i narkalogini arba i rebelitacijos centra bijau ir nenoriu i ji, nes as dirbu tevo savo apsaugos pavaduotoju ir mokaus kolegijoje soceliniu apsaugos ir verslo darbuotoju. nenoriu kad nukentetu mano ir tevu reputacijos. Patarkite ka?

Gediminas Norvilas:
Viena iš priežasčių, kodėl nesikreipiama pagalbos dėl priklausomybės nuo narkotinių medžiagų – baimė pripažinti savo bejėgiškumą, baimė dėl savo reputacijos, taip pat bijoma apribojimų, kurie gali kilti dėl šiuo metu galiojančios narkologinių ligonių įskaitos. Baimė – blogas pagalbininkas, todėl kreipimosi pagalbos atidėliojimas tik dar labiau pagilina problemas. Jeigu jau galvojama apie pagalbos ieškojimą, galime tik paskatinti žengti šį pirmą, patį svarbiausią žingsnį ir kreiptis į specialistus.
Šiuo metu jau galima gydytis anonimiškai, t.y. remiantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu "Dėl ligų, kuriomis sergantys ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, sąrašo patvirtinimo" (2010 m. Vasario 22 d. Nr. V-164, Vilnius ), pacientai, besikreipiantys pagalbos dėl narkotinių medžiagų vartojimo problemų, turi galimybę gauti paslaugas neatskleidžiant asmens tapatybės (anonimiškai).
Vienas efektyviausių būdų – "Minesotos" modelio (12 žingsnių) programa.
Galima kreiptis į bet kurį priklausomybės ligų centrą, informacija apie paslaugas ir kontaktai internete: Klaipėdos priklausomybės ligų centras – www.kplc.lt, Vilniaus priklausomybės ligų centras – www.vplc.lt, Kauno priklausomybės ligų centras – www.kaplc.lt.
Jeigu vengiama specialistų pagalbos, rekomenduotume nuvykti į artimiausią savipagalbos grupę – Anoniminių Narkomanų draugiją ir pasikalbėjus su žmonėmis, turėjusiais tokių pat problemų, apsispręsti ką toliau daryti. Informacija apie šių grupių veiklą internet: www.lietuvos-na.lt.

Norėjau paklausti, ar liks man noras vartoti amfetaminą visą gyvenimą? Jį vartojau apie metus panašiai kas antrą dieną, kartais ir kasdien. Jau nebevartoju apie pusantrų metų, bet jei užsinorėčiau be problemų gaučiau.

Valdas Šiškus:
Visą gyvenimą prisiminsi, kad vartojai, bet jei toliau nevartosi, noras vartoti vis silpnės ir jei retkarčiais pagalvosi, kad „neblogai būtų pavartoti“, tai supratimas, jog vienas pavartojimas gali vėl tave padaryti priklausomą ir gali prarasti artimųjų ir kitų žmonių pasitikėjimą ir viską ką pasiekei gyvendamas blaiviai, neleis to daryti. Kuo daugiau praeina laiko gyvenant blaiviai, tuo yra mažesnis noras vartoti ir daugiau jėgų atsispirti tam norui.
Sėkmės

Sveiki. Draugas įklimpo... Noriu padėt, bet nežinau kaip. Pavartojom kartu per naujus amfetamino, dar nesustoja uostyt iki šiol, susipyko su mama, susiskambinom telefonu net verkė, sakiau, jei ko reiks skambink, kad ir naktį... atsikalbinėjo, nieko man nereik. tiesiai šviesiai raginau sustot, bet mat jis neturi dėl ko... Nu kaip suprantu, tikrai jam blogai, noriu padėt, bet nežinau kaip.. Nesiūlykit psichologų, nes tikrai manau žmogus į narkologinį nenori, ir tikrai niekas nieko neįduos...
 
Aušra Malinauskaitė:
Suprantamas jūsų noras padėti draugui. Jūsų parama draugui yra svarbi. Pabandykite su juo pasikalbėti ir paieškoti priežasčių dėl kurių jis norėtų keisti savo elgesį. Priklausomybė yra lėtinė liga, kuriai būdingi atkryčiai. Gydymui ir stabiliai ligos remisijai didžiausią įtaką daro pačio žmogaus motyvacija gydytis. Vis tik kartais neužtenka vien tik artimųjų paramos ir reikalinga specialisto (psichologo, psichiatro) pagalba. Suprantama jūsų draugo baimė ir nenoras kreiptis pagalbos pas psichologus ar priklausomybių ligų centrus. Jūs galite padėti savo draugui nugalėti baimes ir išsklaidyti mitus. Taigi, patarčiau padėti savo draugui ieškoti specialistų pagalbos ir paskatinti kreiptis pagalbos. Gydymo anonimiškumą garantuoja LR sveikatos apsaugos ministro įsakymas "Dėl ligų, kuriomis sergantys ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, sąrašo patvirtinimo" (2010 m. Vasario 22 d. Nr. V-164, Vilnius ), pacientai, besikreipiantys pagalbos dėl narkotinių medžiagų vartojimo problemų, turi galimybę gauti paslaugas neatskleidžiant asmens tapatybės (anonimiškai). Iš jūsų laiško nesupratau kuriame mieste gyvena jūsų draugas, todėl jei norėtumėte gauti išsamią informaciją apie priklausomybės ligų centrus ar psichikos sveikatos centrus, privačius priklausomybių gydymo kabinetus ir pan., galite teirautis telefonu: 85 2160014. Kitas galimas pagalbos sprendimo būdas, tai anoniminių narkomanų susirinkimai. Gal ten jūsų draugas sutiktų kreiptis pagalbos. Jų kontaktus galite rasti adresu:http://www.lietuvos-na.lt/
Sėkmės.