Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

KANAPĖS

KANAPĖS

Noreciau paklausti, kiek laiko parukius viena karta zoles, organizme galima jo aptikti?
 
Aušra Malinauskaitė:
Kanapės gerai tirpsta riebaluose ir greitai kraujo išnešiojamos į organus, turinčius riebalinio audinio – kepenis, smegenis, kiaušides, sėklides, antinksčius, riebalinį plaučių audinį. Veiklioji medžiaga veikliosios medžiagos tetrahidrokanabinolis (THK) patenka į placentą, krūties pieną, paveikia kepenų fermentus. THK kraujyje gali būti aptinkamas 20 valandų nuo pavartojimo. Literatūroje nurodoma, kad šlapime gali būti aptinkama - 3-30 dienų (kitur iki 3 mėn.).

Ar nejauciate zmoniu spaudimo del marihuanos uzdraudimo? Na papasakokit kuom gali pakenti marihuana jai as wartoju rukau ja 2 metus dabar mokausi ktu puikiai sekasi, o kol dar nerukiau muvau tiesiog meme, kvailys nemoksa, marihuana man padejo pazvelgti i viskas is kito tasko. Tad norejau jusu paklausti kodel nelegalizuojat marihuanos, nes dabartine lietuvos marihuanos rinta yra sutersta mirkyta toxsin marihuana, tai tikrai zaloja zmogu... Bet legalizavus ja zmoniu givenimo lygis gerokai pakiltu, ir ar as netiesa sakau?

Ieva Krivickaitė:
iš jūsų klausimo susidaro įspūdis, jog jūs turite susiformavusią nuomonę apie marihuanos vartojimą ir greičiausiai atmetate visus argumentus apie jos daromą žalą. Apie tai, kaip marihuana žaloja žmogaus psichiką galima rasti daug kur, internete ir, manau, jūs apie tai jau domėjotės. Tiesiog šią informaciją atmetate, nes ji prieštarauja jūsų įsitikinimams ir esate linkęs abejoti pateikiamais (patikrintais ir įrodytais) faktais, o ne savo subjektyvia nuomone, kuri nėra adekvati. Ir nesvarbu kiek marihuana yra ”užteršta" ar "švari", ji tiek pat kenkia ir nepaisant visko išlieka psichiką veikiančia medžiaga.
P.s. iš turinio, nerišlių teiginių bei gausybės klaidų, man, kaip specialistui, susidaro įspūdis, jog marihuanos vartojimas vis tik turėjo įtakos jūsų asmenybės vystymuisi..

Narkotikus įprasta skirstyti į „lengvus“ (kanapės, ekstazis, amfetaminas) ir „sunkius“ (heroinas, kokainas), tačiau šis skyrimas yra visiškai nepagrįstas.
Kodel rasote nesamones? skyrimas nepagristas?
Tarp zmoniu vartuojanciu kanapes, yra stambiu korporaciju direktoriai. Ivairiu profesiju specialistai. Net gi mokslininkai! Magistrai, daktarai ir netgi profesoriai.
Zmones kurie vartuoja sunkius narkotikus, niekada, kartoju, niekada nepaseks tokiu rezultatu. Jie yra – ligoniai. Tai pasakykit, kam jus mieluojote tevams? geda...

Ona Grimalauskienė:
Haliucinogenų grupei priskiriamos kanapės yra dažniausiai vartojamas narkotikas pasaulyje. Ne išimtis ir Lietuva. Pavojinga, kad visuomenė įvairiais būdais pratinama prie tolerancijos „lengviems“ narkotikams, taip eskaluojant diskusijas dėl esą nekenksmingų kanapių legalizavimo. „Silpnųjų“ ( „lengvųjų“) narkotikų nepripažįsta nei medicina nei tarptautinė teisė.
Kanapių žala organizmui moksliniais tyrimais įrodyta neginčijamai. Vis daugiau sociologijos, medicinos ir psichologijos mokslinių tyrimų išvadų teigia, kad kanapės yra vienos pavojingiausių narkotinių medžiagų, nes organizmą jos žaloja laipsniškai. Labiausiai paplitęs kanapių preparatas yra marihuana. Tai džiovintos viršutinės augalo dalys, kurios primena sausą žolę ir todėl vadinamos „žole“.
Kanapės pirmiausia veikia psichiką, o ne kūną. Vartojant jas smegenų funkcijos nusilpsta. Nuolatinis vartojimas veikia smegenų funkcijas taip, kad sukelia apatiją, siaurina interesų ratą, skatina fantazijas, vaikišką mąstymą, slopina norą tobulėti, trikdo gyvenimo ritmą. Pripažinta, kad kanapių vartojimas labiausia kenkia pažinimo ir mokymosi procesui, t.y. trumpalaikei atminčiai. Rūkantieji tampa mažiau organizuoti, be iniciatyvos. Taigi mokslo ir darbo, karjeros perspektyvai kanapės yra didelis stabdis. Kanapių rūkymas ypač pavojingas brendimo amžiuje, kadangi silpsta imuninė sistema, sumažėja augimo hormono gamyba, sulėtėja paauglių ne tik psichikos bet ir fizinė raida.
Europoje 25-50 procentų kriminalinių nusikaltėlių yra narkotikų, dažniausiai – kanapių – vartotojai. Dažniausiai kanapių vartotojų nusikaltimai yra vagystės, kelių eismo taisyklių pažeidimai, tarp jų ir autoavarijos su tragiškais padariniais. Ypač pavojingas derinys alkoholis ir kanapės, reakcija gali būti staigi ir nenuspėjama.
Daugiau informacijos apie narkotikų poveikį galima rasti šioje svetainėje, rubrikoje „Apie narkotikus“.

Mano sunui 16 metu. Itarimai del narkotiku vartojimu kildavo ir anksčiau – esu radusi pakeli su „zoles" liekanomis, o vakar TAI pasitvirtino... Sunus grizo itin keistas, akys tarsi stiklines, žvilgsnis blausus. Vyras parveze testa. Atsakymas buvo teigiamas – vartota marihuana.
Sunus prisipazino. Kaip elgtis toliau? Zinoma, jis mano, kad tai tik pakvailiojimai, etc.. Ka patartumete jus? Izoliuoti nuo draugu, kreiptis i kokia bendruomene, kad buve narkomanai savo pavyzdziu papasakotu apie galimas pasekmes, skambinti i pagalbos linijas..Dekui uz atsakyma.

Ieva Krivickaitė:
Daugelis vartojančių paauglių mano, kad tai tik „pakvailiojimai", o žolė net ne narkotikas. Tačiau tai, kad jis prisipažino apie vartojimą galite laikyti pirmu žingsneliu į problemos sprendimą. Izoliacija tėra kova su padariniais, o ne priežastimi, ir toks elgesys sukels tik daugiau priešiškumo ir nepageidaujamo elgesio. Kreipimasis į narkomanų bendruomenę, kitaip tariant, gąsdinimas, irgi neduos laukiamų rezultatų, nes jis nelaiko savęs narkomanu, o tik „kvailioja" – tiesiog jūsų sūnus neras ryšio su tais žmonėmis, nes, giliu jo įsitikinimu, jam taip niekada neatsitiks.
Geriausia išeitis, manau, būtų įkalbinti sūnų kartu su šeima pokalbiui pas psichologą priklausomybės ligų centre. Čia išsiaiškinsite vartojimo trukmę, situacijas ir pan. Ir svarbiausia, kad turėsite galimybę paanalizuoti esančias problemas šeimoje, mokykloje, su bendraamžiais ir tt, nes vartojimas, kaip taisyklė, yra tik ledkalnio viršūnė.
Svarbiausia, ką norėčiau patarti, tai neignoruoti problemos ir nemanyti, kad vartojimo išaiškinimas jau savaime yra sprendimas. Tėvai dažnai padaro klaidą nepakankamai įvertindami problemos mastą ir į specialistus kreipdamiesi per vėlai.

Koks gydymas Lietuvoje taikomas asmenims, vartojantiems marihuaną?
 
Gedimias Norvilas:
Priklausomybių gydymas neskirstomas pagal narkotikų rūšis. Kreipiantis į priklausomybės ligų centrą, nustatomos psichotropinių medžiagų vartojimo sukeliamos problemos, įvertinama sveikatos būklė ir tada rekomenduojamos ambulatorinės arba stacionarinės paslaugos. Asmeniui pageidaujant ir esant poreikiui rekomenduojamas sveikimas psichoterapinėje programoje (1 mėn.) arba ilgalaikės reabilitacijos bendruomenėse (metai – pusantrų).
Gydymo principai:
1) narkotiko vartojimo nutraukimas;
2) detoksikacija;
3) grupinė terapija;
4) individuali pagalba mokantis kasdienės savo poelgių ir būsenų analizės bei planavimo, su tikslu išvengti atkryčio.
5) savigalbos grupės lankymas (Anoniminių narkomanų, o jei yra problemų ir dėl alkoholio – Anoniminių alkoholikų).
Sveikimo procesas – tai ne vien svaiginančios medžiagos atsisakymas, tai gyvenimo būdo keitimas, įsitikinimų, mąstymo bei elgesio korekcija, mokymasis kontroliuoti ir reikšti emocijas neapsvaigus, naujų vertybių suradimas ir prarastų susigrąžinimas. Sveikimo esmė – „atsisveikinti“ su narkotikais ir kurti visavertį gyvenimą be svaiginančių medžiagų.

Yra klausimas. Pažįstu porą žmonių, kurie rūkė žolę pradžioj, o va dabar ima stipresnius narkotikus ir be jų negali gyventi, nes tapo narkomanai. TAI PRIE ŽOLĖS ĮMANOMA PRIPRASTI? IR AR GALIMA MESTI RŪKYTI, KAI JAU RŪKAI 5 METUS?

Gediminas Norvilas:
„Žolė“ (t. y. marihuana, kanapės) yra labiausiai paplitęs nelegaliai vartojamas narkotikas.
Atrodo, kad vartojant marihuaną fizinės priklausomybės neišsivysto, bet dėl euforijos bei raminamojo poveikio gali atsirasti psichologinė priklausomybė. Nuolat intensyviai vartojant marihuaną, greitai vystosi tolerancija ir taip pat atsiranda potraukis. Intensyvus marihuanos vartojimas turi įtakos laikinėms atminties sutrikimams, laikinai mažina galimybę atlikti susikaupimo reikalaujančius darbus, pvz. vairuojant automobilį. Kai kuriems narkotikus vartojantiems atsiranda vadinamasis „ne-motyvacijos“ sindromas, t.y. pasyvumas ir nesugebėjimas planuoti. Nuolat rūkant kanapes dažnai atsiranda noras pabandyti ir „sunkesnių“ narkotikų. Deja, dauguma mūsų pacientų, priklausomų nuo opioidų, pradėjo vartoti narkotikus nuo „nekaltos žolės“. Atsakant į klausimą, pabrėžiame, kad mesti rūkyti reikia, geriau su priklausomybės ligų specialistų pagalba

Aš esu vartojęs extazy ir „žolę“, jaučiu, kad mano bendravimas, elgesys, atmintis pablogėjo. Pradėjau vengti viešumos, bijoti bendrauti su žmonėmis, viskas pasikeitė į blogąją pusę. Aš šiuo metu nevartoju nieko. Norėčiau paklausti, ar pagerės po kažkurio laiko išvardinti simptomai? Jei taip, tai maždaug po kiek laiko? Ką aš turėčiau daryti, kad atsistatytų organizmas greičiau? Ačiū!

Valdas Šiškus:
Neaišku kiek laiko šiuo metu nevartoji? Tavo išvardinti simptomai, tokie kaip atmintis tikrai pagerės, jei nevartosi ir ją lavinsi (skaitysi, spręsi kryžiažodžius ir pan.). Kas liečia bendravimą ir elgesį, ar neaišku, ar tai susiję su vartojimu? Įdomu, koks buvai prieš vartojimą? Manau, šie dalykai savaime nepraeis ir su charakteriu ir elgesiu teks padirbėti. Manau, į šį klausimą pilnai galima atsakyti tik ilgesnės konsultacijos metu.
Sėkmės