Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

LAKIOSIOS MEDŽIAGOS, BAZAS

LAKIOSIOS MEDŽIAGOS, BAZAS

Tualete būna acetono kvapas, kaip patikrinti, ar vaikas neuosto kokių lakių tirpiklių?
AR ŠLAPIMO TYRIMAS PARODYTŲ? KUR GALIMA KREIPTIS Kaune anonimiškai? Ką daryti? Labai ačiū už atsakymą.

Ieva Krivickaitė:
Šlapimo testai lakiųjų medžiagų vartojimo nefiksuoja.
Deja, pas specialistą anonimiškai konsultuotis galimybės nėra. Pagalbos galite kreiptis į psichikos sveikatos centrą pagal savo gyvenamąją vietą arba Kauno apskrities priklausomybės ligų centrą.
Kilus įtarimui dėl vartojimo reikėtų atkreipti dėmesį į tam tikrus išorės ar elgesio pokyčius. Pirmiausia, Jūs minėjote, kad tualete būna acetono kvapas. Reikėtų pasidomėti ar nuo paties vaiko nesklinda acetono, klijų, tirpiklių ar pan. kvapas. Pvz. gali būti, kad kažkokią medžiagą uosto užsipylus ant rankovės (ar kur kitur, nes vaikai išgalvoja įvairiausių būdų). Apžiūrėkite drabužius - gali būti dėmių. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį į išvaizdą – gali būti paraudimų, opų, žaizdelių aplink nosį arba burną. Dažnai būna pakitimų nosies gleivinėje – gali skųstis išsausėjusia nosimi, arba atvirkščiai nuolatine sloga arba išopėjimu. Galimas kosulys.
Atkreipkite dėmesį į vaiko elgesį. Gal pastebėjote kažkokių pokyčių, elgesio elementų, kurie anksčiau nebuvo būdingi? Nudelbtas žvilgsnis, padriki atsakymai į klausimus, nuolatinis susierzinimas, slepiami telefono skambučiai, uždarumas, nenoras valgyti, atsisakymas bendrauti su artimaisiais ir pan. Taip pat gali skųstis silpnumu, nuovargiu, galvos skausmu, sutrikusiu, nekokybišku miegu.
Ir dar atminkite, kad vaikai beveik visada bijo atviro pokalbių labiau negu jūs.

Sveiki, noriu sužinoti kas yra "bazas" – taip vadina mano sūnus. Supratau, kad nemažai paauglių vakarėlių metu jį uosto. Kuo jis pavojingas, koks poveikis centrinei nervų sistemai (ir ne tik), ar gali išsivystyti priklausomybė? Labai ačiū už atsakymą.

Valdas Šiškus:
„Bazą“ parduoda sex parduotuvėse kaip eterinį aliejų seksualiniam potraukiui didinti. Lytinio akto metu jis atkemšamas ir garuodamas turi sukelti didesnį lytinį potraukį.
Svaiginimuisi jį vartoja įkvėpdami garus tiesiai iš buteliuko. Nuo jo aptirpsta galva, jaučiasi apie dviejų minučių trukmės apsvaigimas. Po to uosto vėl. Kaip pašalinis poveikis galvos skausmas, pragriaužta nosies gleivinė, didelis noras vėl uostyti. Vyzdžiai būna išsiplėtę, gali sutrikti miegas. Gana plačiai vartojamas tarp paauglių diskotekose

Ugdymo įstaigose pradejo plisti įprotis vartoti (uostyti) „Baza“. Sakykite prasau, ar yra atlikti kokie tyrimai apie šios priemonės poveiki psichikai ir pan.? Kur galima gauti daugiau informacijos apie si priaparata?
Internete rasta medziaga pasirode labai ribota.Ačiū.

Ona Grimalauskienė:
„Bazas“ yra eterinio aliejaus preparatas, pasižymintis lakiųjų medžiagų savybėmis, veikia psichiką kaip ir kitos lakiosios medžiagos, jį naudojant ne pagal paskirtį.
Lakiųjų medžiagų uostymas yra opi paauglystės problema. Įvairios lakiosios medžiagos yra labai plačiai paplitę buityje (tirpikliai, klijai, lakai, dėmių išėmėjai, žiebtuvėlių dujos, benzinas, dezodorantai, eteriniai aliejai ir kita). Dėl plataus jų vartojimo buityje šios medžiagos yra gerai prieinamos ir nekontroliuojamos kaip narkotikai ar psichotropinės medžiagos. Lakiosios medžiagos uostomos įkvepiant jų garus. Uostant šios medžiagos sukelia apsvaigimą, girtumą. Uostantieji vadinami toksikomanais. Atsiranda paauglių grupės uostančios vienas ar kitas lakiąsias medžiagas. Dažniausiai lakiąsias medžiagas uosto 12-16 metų paaugliai arba net ir vaikai iki dešimties metų. Jos labai nuodingos žmogaus, ypač vaiko organizmui. Lakiųjų medžiagų uostymas – mirtinai pavojingas.
Veikimas. Lakiųjų medžiagų savybė – gerai tirpinti riebalus. Smegenyse yra didelis kiekis riebalų, todėl lakiųjų medžiagų vartojimas sutrikdo centrinės nervų sistemos veiklą. Lakiųjų medžiagų sukeltas apsvaigimas yra labai pavojingas sveikatai. Į plaučius patekusios lakiosios medžiagos rezorbuojasi į kraują, o per jį patenka į smegenis. Jos sutrikdo deguonies apykaitą, o deguonies trūkumas ardo smegenis. Į smegenis lakiosios medžiagos priešingai nei alkoholis patenka aplentakdamos kepenis ir kitus organus, todėl nuo jų apsvaigstama labai staiga, po kelių įkvėpimų. Skilimo produktai išsilaiko organizme keletą dienų, išsiskiria gana lėtai ir yra pavojingesni už pirminius. Jie gerai tirpina riebalus, todėl kaupiasi riebalinio audinio turinčiuose organuose ir reikia nemažai laiko, kol organizmas atsipalaiduoja nuo tokio svaigalo. Lakiųjų medžiagų uostymas iš pradžių sukelia euforiją, kai jaučiamas pasitenkinimas, sustiprėja garsų, šviesos, spalvų jutimas. Lakiųjų medžiagų uostymas dažnai sukelia baisias fantazijas, košmarą, artėjančio pavojaus, mirties baimę, todėl vartotoją apima nerimas, baimė, panika ir tokia didelė depresija, kad atsiranda minčių apie savižudybę.
Priklausomybė. Lakiųjų medžiagų uostymas sukelia priklausomybę. Iš pradžių pajaustai euforijai pasiekti greitai nepakanka to paties lakiųjų medžiagų kiekio. Reikia vis daugiau įkvėpti lakiųjų medžiagų. Didinamos dozės. Atsiranda psichologinė priklausomybė. Lakiosios medžiagos užvaldo jausmus ir mintis. Atsiranda potraukis girtumo būklei. Sunku suvokti realią aplinką tokią, kokia ji yra. Prisideda ir fizinė priklausomybė.
Žalingas poveikis ir komplikacijos. Asmenys įkvėpdami lakiąsias medžiagas tiesiai į plaučius, viršija bet kokias cheminių medžiagų vartojimo saugumo normas, keldami ypatingą pavojų savo sveikatai. Visų lakiųjų medžiagų vartojimas sukelia trumpalaikes ar ilgalaikes komplikacijas: sukelia galvos svaigimą, psichikos ir fizinį silpnumą, išsekimą, pažeidžia vidaus organus, gali tapti įvairių nervų sistemos sutrikimų priežastimi, skatina odos ligas, kenkia reprodukcijos funkcijai, sukelia impotenciją ir netgi vėžį.
Nelaimingi atsitikimai. Dėl girtumo, koordinacijos ir refleksų sutrikimo, sąmonės pritemimo, o ypač – haliucinacijų, uostantys lakiąsias medžiagas patiria įvairių traumų. Iš patirties žinoma, kad sutikto toksikomano nedera gąsdinti ar kitaip provokuoti, o reikia kreiptis kuo ramiau, nes jo veiksmai gali būti agresyvūs. Toksikomanų jausmai labai neadekvatūs, pvz., kartais jiems atrodo, kad ranka gali sustabdyti sunkvežimį.
Nudegimas. Daugelis lakiųjų medžiagų labai lengvai užsidega. Kai lakiosiomis medžiagomis kvėpuojama rūkant, galimi sunkūs nudegimai, gaisrai.
Uždusimas. Kartais kvėpuojant lakiąsias medžiagas prarandama sąmonė, todėl uždūstama nuo į kvėpavimo takus patekusių vėmalų, ant galvos užkritusio polietileninio maišelio.
Labai pavojinga kvėpuoti žiebtuvėlių dujas. Išeidamos iš balionėlio butano dujos plečiasi ir tampa minusinės temperatūros. Kai šalti garai patenka į plaučius, plaučiai pabrinksta, juose skiriasi skysčiai. Mirties priežastimi gali būti plaučių edema.
Kvėpavimo reflekso išnykimas – galima mirties priežastis įkvepiant lakiąsias medžiagas. Įkvepiant šias medžiagas, į kraują išsiskiria daug adrenalino ir kitų streso hormonų, todėl netikėtai užkluptam ir dėl to patyrusiam stresą vaikui gali sustoti širdis.
Lėtinis organizmo nuodijimas. Kuo daugiau piktnaudžiaujama lakiosiomis medžiagomis, tuo labiau nuodijamas organizmas. Kepenyse, inkstuose kaupiasi toksinės medžiagos ir sutrikdo šių organų funkcijas. Kai kurie tirpikliai, pvz., benzolas, veikia kaulų čiulpus ir sukelia kraujo ligas. Sutrikus imuninei funkcijai, susergama leukemija. Dažni šios priklausomybės palydovai yra kosulys, sloga.
Psichikos pakitimas. Artimieji pastebi, kad laipsniškai keičiasi asmenybė. Žmogus tampa dirglus, nerimastingas, sutrikęs. Charakteris kinta dėl organizmo intoksikacijos ir dėl to, kad uostančiojo keičiasi gyvenimo būdas. Sutrinka psichika, susergama galvos smegenų ligomis, pvz., encefalopatija, kuri pasireiškia atminties, intelekto ir jausmų kontrolės sutrikimais. Tačiau charakteris gali pasikeisti ir dėl įprastos gyvensenos pakitimų, pvz., dėl nuolatinių konfliktų visas gyvenimas grindžiamas melu. Lakiųjų medžiagų vartojimas trikdo raidą.
Piktnaudžiavimo tirpikliais požymiai:
Nusiskundimai. Pasunkėjęs kvėpavimas, padidėjęs nuovargis, kraujavimas iš nosies, silpnumas, virškinimo sutrikimai.
Fiziniai reiškiniai. Nemalonus burnos kvapas, paraudusi oda ir išbėrimai apie burną, ir nosį. Tirpiklių ir klijų dėmėmis suteršti drabužiai skleidžia specifinį kvapą.
Psichika. Nerimas, depresija, veiklos sutrikimas, intelekto pakitimai.