Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Informacija apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų poveikį ir žalą

Informacija apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų poveikį ir žalą

Gal galetumete patarti kokios literaturos apie kanapes ir alkoholi, kur galeciau rasti tikra informacija isamiai be smeisto?
beto noreciau isakyti savo nuomone, gal but laikas keisti viska ir atkreipti demesi i mokyklas? manot dabartine prevencijos programa veikia? tai kad nlb, nesakau, kad dabrtines akcijos pries rukima ir panasiai yra blogai, bet tik kad stipriai truksta informacijos, tik pazines zmogus gali nuspresti, o jai mes girdime tik NE NEWARTOKIT TAI MIRTINA! TAI JUS NAIKINA! tai nedaro nieko visai.  turiu begalia draugu kurie wartoja... paagrinde zole, ratus ir gaidy(amfetamina)... taigi manau statistios skaicius galima daugint is 3, wartojanciu procenta.

Remigijus Auškelis:
Jūs teisingai pastebėjote, kad gąsdinimais nieko nepasieksime.
Ant cigarečių pakelių parašyta - "Rūkymas žudo", bet dėl to rūkyti žmonės nenustojo. Sakydami, kad narkotikai – mirtis, nieko neišgąsdinsime. Tie, kurie sako, kad narkotikai yra mirtini nuodai, nėra visiškai teisūs,  nes "tvarkingas" vartotojas gali tai daryti ilgą laiką, kol nualins savo sveikatą. Bet vartojant narkotines medžiagas sveikata tikrai stipriai blogėja. Taip pat silpnėja valia, siaurėja akiratis, narkotikai tampa svarbiausiu gyvenimo veiksniu ir t.t...
Be to kartais pasitaiko atvejų, kad sumaišius narkotikus su alkoholiu iš tiesų ištinka koma ar net mirtis. 2007m rudenį mirė keletas jaunų žmonių, nuo perdozavimo, nes jie nežinojo, jog įsigijo stipresnės koncentracijos narkotikus.
Narkotikų vartojimas iš tiesų yra rizikingas žaidimas su mirtimi. Nebūtinai vartotojas turi numirti iš karto. Narkomanija yra liga ir kelias į pražūtį ir to tikrai niekas nepaneigs.
Turėjau draugą, kuris per keletą metų taip nualino savo sveikatą, kad medikai nieko nebepadėjo. O pradėjo nuo tablečių. Ir tokių atvejų buvo daugybė.
Sutinku su Jūsų nuomone, kad prevencijos darbas ne visada atliekamas kompetentingai. Tačiau mokytojai, kurie turi kalbėti šia tema, dažnai nėra tam pasirengę. Jie mokėsi dėstyti savo dalyką, o alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos srityje dirbti nemoka, (dažnai ir nenori, nes mano, kad tai jiems primestas darbas).
Tačiau lazda turi du galus: dažnai paaugliai nenori įsiklausyti į mokytojų sakomus perspėjimus, tačiau gerai išgirsta, kai jie suklysta ir pasako ką nors ne taip. Tada yra iš ko pasijuokti ir pasišaipyti. Patikėkite, kad mokytojai ir tėvai gąsdina jaunimą ne iš pavydo, o dėl to, kad jiems skaudu matyti, kaip jauni žmonės žaidžia tokius rizikingus žaidimus.
Svarbiausia abipusis supratingumas.

Ona Grimalauskienė:
Ačiū Jums už išreikštą nuomonę. Vertiname Jūsų pastebėjimus. Tačiau, jei yra abejonių dėl skelbiamos informacijos patikimumo apie narkotikų ar kitų psichiką veikiančių medžiagų (alkoholio) vartojimo žalą ir manoma, kad viskas kas rašoma yra tik gąsdinimai, būtų naudinga užmegzti diskusija su narkomanų reabilitacijos bendruomene ir sužinoti, ką galvoja tie žmonės, kurie vartojo narkotikus ir sugriovė savo gyvenimus, pasikalbėti su anoniminių narkomanų ar alkoholikų savigalbos grupių atstovais. Visus  šiuos adresus galima rasti Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės internetinėje svetainėje www.ntakd.lt iInternetinėje svetainėje taip pat yra patalpinti leidiniai narkotikų prevencijos ir kontrolės klausimais.
Žinios apie narkotikus ar alkoholį yra ne gąsdinimas o tiesa -pradžioje vartojimo patiriamas malonumas už kurį vėliau reikia brangiai mokėti ne tik vartojančiam asmeniui, bet ir jo šeimai, visuomenei.
Narkotikų ir alkoholio vartojimo problemoms spręsti mūsų valstybė skiria didelį dėmesį. Šiais klausimais yra išleista nemažai literatūros, kurios reiktų ieškoti bibliotekose, ji yra prieinama visuomenei.
Negalima patarti ar įteikti kokios nors vienos knygos, jūs turite pasirinkti. Be to žinių šiais klausimais galima rasti ir kitų institucijų internetinėse svetainėse Vilniaus miesto priklausomybės ligų centro – www.vplc.lt, Klaipėdos apskrities priklausomybės ligų centro – www.klplc.lt, Lietuvos AIDS centro – www.aids.lt ir kitur.

Sveiki,
Pastarosiomis dienomis pasirodžius žiniasklaidoje pranešimams apie skaudžias jaunų žmonių mirtis nuo narkotikų pabandžiau apie tai pasikalbėti su savo 11-mete dukra. Suprantama, ji dar visai vaikas, tačiau kiek teko girdėti, neretai tie, kurie suinteresuoti prijaukinti jaunuolius prie narkotikų, pradeda savo viliones ir nuo visai mažamečių.
Pokalbio pradžioje dukra man tvirtino, kad tikrai mokytoja yra ir kalbėjusi, ir aiškinusi, kad narkotikai yra blogybė, kad tikrai neketina net bandyti narkotikų, tačiau... Pagrindinis dalykas, paskatinęs Jums parašyti – vienas dukters klausimas: „Mama, o kaip atrodo tie narkotikai?"  Iš to klausimo aš supratau, kad vaiko sąmonėje nėra realaus įsivaizdavimo kas yra tie narkotikai.
Ji žino žodį narkotikai, žino, kad tai yra blogis, tačiau man nerimą sukėlė tai, kad susidūrusi su šiuo blogiu ji jo gali nė nepažinti.
Suprantama, aš jai paaiškinau, kad tai gali būti paprastai, kone kaip vitaminai atrodančios tabletės, kažkas gali siūlyti jų pabandyti ir įkalbinėti, kad nuo jų labai lengva pasidaro, gera ar pan. Pasakiau, kad kai kas narkotikus leidžiasi su švirkštais, paaiškinau, kad nuo narkotikų apsvaigstama, gali pradėti lyg ir sapnuotis. Tikiuos, mano paaiškinimai ir palyginimai jos amžiui buvo suprantami ir suformavo bent kažkokį realesnį vaizdinį. Labai tikiuos, kad ši rykštė jos nepalies...
Galbūt Jums tai nebuvo netikėta, tačiau papasakojau dėl viso pikto... kad kurdami prevencines programas pagalvotumėt ir apie tai, kaip tuos perspėjimus nepradėti vartoti narkotikų supranta ta auditorija, kuri dar nė nebandė. Tačiau nuostatos jų galvose jau formuojasi...
Sėkmės Jūsų nelengvame darbe. Jolanta

Ona Grimalauskienė:
Laba diena,
Ačiū už išsamų laišką. Džiaugiamės, kad domitės, kaip vykdyti efektyvią narkotikų vartojimo prevenciją.
Labai tikimės, kad naujoji svetainė bus naudinga. Čia galėsite patikrinti savo prevencines žinias, išspręsdami specialiai sukurtą testą, susipažinti su visuomenėje paplitusiais mitais apie narkotikus, rasti informaciją apie jų sukeliamą poveikį, išsiaiškinti, koks tėvų, pedagogų vaidmuo galėtų būti prevencijoje ir gauti patarimų, kaip elgtis su vaikais. Ateityje planuojama svetainėje kaupti ir vaizdinę medžiagą, kurią šios interneto svetainės lankytojai galėtų efektyviai naudoti prevencijoje.
Būtent šioje svetainėje ir pabrėžiama, kad kiekviename amžiaus tarpsnyje su vaiku apie narkotikus reikia kalbėti skirtingai, kaip jus teisingai ir pastebėjote. Daugiau informacijos šia tema rasite rubrikoje „Naudinga žinoti".

Kur butu galima paskaityti, kokia zala daro narkotikai organizmui?

Gediminas Norvilas:
Internete yra gausybė informacijos apie įvairių narkotinių medžiagų poveikį ir žalą. Kartais iš tos gausybės būna sunkoka atsirinkti kas teisinga, o kas nelabai. Galime parekomenduoti puslapius:
www.galiugyventi.lt, www.narkotikai.tinkle.lt, www.aids.lt.
Informaciją apie narkotikus, jų vartojimo pasekmes ar kokią žalą daro narkotikai organizmui Jūs galite rasti Narkotikų kontrolės departamento prie LRV internetinėje svetainėje www.ntakd.lt/visuomene (čia jūs rasite ir kitų naudingų kontaktų – internetinių svetainių adresų) bei Departamento svetainėje jaunimui

Narkotikus įprasta skirstyti į „lengvus“ (kanapės, ekstazis, amfetaminas) ir „sunkius“ (heroinas, kokainas), tačiau šis skyrimas yra visiškai nepagrįstas.
Kodel rasote nesamones? skyrimas nepagristas?
Tarp zmoniu vartuojanciu kanapes, yra stambiu korporaciju direktoriai. Ivairiu profesiju specialistai. Net gi mokslininkai! Magistrai, daktarai ir netgi profesoriai.
Zmones kurie vartuoja sunkius narkotikus, niekada, kartoju, niekada nepaseks tokiu rezultatu. Jie yra – ligoniai. Tai pasakykit, kam jus mieluojote tevams? geda...

Ona Grimalauskienė:
Haliucinogenų grupei priskiriamos kanapės yra dažniausiai vartojamas narkotikas pasaulyje. Ne išimtis ir Lietuva. Pavojinga, kad visuomenė įvairiais būdais pratinama prie tolerancijos „lengviems“ narkotikams, taip eskaluojant diskusijas dėl esą nekenksmingų kanapių legalizavimo. „Silpnųjų“ ( „lengvųjų“) narkotikų nepripažįsta nei medicina nei tarptautinė teisė.
Kanapių žala organizmui moksliniais tyrimais įrodyta neginčijamai. Vis daugiau sociologijos, medicinos ir psichologijos mokslinių tyrimų išvadų teigia, kad kanapės yra vienos pavojingiausių narkotinių medžiagų, nes organizmą jos žaloja laipsniškai. Labiausiai paplitęs kanapių preparatas yra marihuana. Tai džiovintos viršutinės augalo dalys, kurios primena sausą žolę ir todėl vadinamos „žole“.
Kanapės pirmiausia veikia psichiką, o ne kūną. Vartojant jas smegenų funkcijos nusilpsta. Nuolatinis vartojimas veikia smegenų funkcijas taip, kad sukelia apatiją, siaurina interesų ratą, skatina fantazijas, vaikišką mąstymą, slopina norą tobulėti, trikdo gyvenimo ritmą. Pripažinta, kad kanapių vartojimas labiausia kenkia pažinimo ir mokymosi procesui, t.y. trumpalaikei atminčiai. Rūkantieji tampa mažiau organizuoti, be iniciatyvos. Taigi mokslo ir darbo, karjeros perspektyvai kanapės yra didelis stabdis. Kanapių rūkymas ypač pavojingas brendimo amžiuje, kadangi silpsta imuninė sistema, sumažėja augimo hormono gamyba, sulėtėja paauglių ne tik psichikos bet ir fizinė raida.
Europoje 25-50 procentų kriminalinių nusikaltėlių yra narkotikų, dažniausiai – kanapių – vartotojai. Dažniausiai kanapių vartotojų nusikaltimai yra vagystės, kelių eismo taisyklių pažeidimai, tarp jų ir autoavarijos su tragiškais padariniais. Ypač pavojingas derinys alkoholis ir kanapės, reakcija gali būti staigi ir nenuspėjama.
Daugiau informacijos apie narkotikų poveikį galima rasti šioje svetainėje, rubrikoje „Apie narkotikus“.

Ar nejauciate zmoniu spaudimo del marihuanos uzdraudimo? Na papasakokit kuom gali pakenti marihuana jai as wartoju rukau ja 2 metus dabar mokausi ktu puikiai sekasi, o kol dar nerukiau muvau tiesiog meme, kvailys nemoksa, marihuana man padejo pazvelgti i viskas is kito tasko. Tad norejau jusu paklausti kodel nelegalizuojat marihuanos, nes dabartine lietuvos marihuanos rinta yra sutersta mirkyta toxsin marihuana, tai tikrai zaloja zmogu... Bet legalizavus ja zmoniu givenimo lygis gerokai pakiltu, ir ar as netiesa sakau?

Ieva Krivickaitė:
iš jūsų klausimo susidaro įspūdis, jog jūs turite susiformavusią nuomonę apie marihuanos vartojimą ir greičiausiai atmetate visus argumentus apie jos daromą žalą. Apie tai, kaip marihuana žaloja žmogaus psichiką galima rasti daug kur, internete ir, manau, jūs apie tai jau domėjotės. Tiesiog šią informaciją atmetate, nes ji prieštarauja jūsų įsitikinimams ir esate linkęs abejoti pateikiamais (patikrintais ir įrodytais) faktais, o ne savo subjektyvia nuomone, kuri nėra adekvati. Ir nesvarbu kiek marihuana yra ”užteršta" ar "švari", ji tiek pat kenkia ir nepaisant visko išlieka psichiką veikiančia medžiaga.
P.s. iš turinio, nerišlių teiginių bei gausybės klaidų, man, kaip specialistui, susidaro įspūdis, jog marihuanos vartojimas vis tik turėjo įtakos jūsų asmenybės vystymuisi..

Ugdymo įstaigose pradejo plisti įprotis vartoti (uostyti) „Baza“. Sakykite prasau, ar yra atlikti kokie tyrimai apie šios priemonės poveiki psichikai ir pan.? Kur galima gauti daugiau informacijos apie si priaparata?
Internete rasta medziaga pasirode labai ribota.Ačiū.

Ona Grimalauskienė:
„Bazas“ yra eterinio aliejaus preparatas, pasižymintis lakiųjų medžiagų savybėmis, veikia psichiką kaip ir kitos lakiosios medžiagos, jį naudojant ne pagal paskirtį.
Lakiųjų medžiagų uostymas yra opi paauglystės problema. Įvairios lakiosios medžiagos yra labai plačiai paplitę buityje (tirpikliai, klijai, lakai, dėmių išėmėjai, žiebtuvėlių dujos, benzinas, dezodorantai, eteriniai aliejai ir kita). Dėl plataus jų vartojimo buityje šios medžiagos yra gerai prieinamos ir nekontroliuojamos kaip narkotikai ar psichotropinės medžiagos. Lakiosios medžiagos uostomos įkvepiant jų garus. Uostant šios medžiagos sukelia apsvaigimą, girtumą. Uostantieji vadinami toksikomanais. Atsiranda paauglių grupės uostančios vienas ar kitas lakiąsias medžiagas. Dažniausiai lakiąsias medžiagas uosto 12-16 metų paaugliai arba net ir vaikai iki dešimties metų. Jos labai nuodingos žmogaus, ypač vaiko organizmui. Lakiųjų medžiagų uostymas – mirtinai pavojingas.
Veikimas. Lakiųjų medžiagų savybė – gerai tirpinti riebalus. Smegenyse yra didelis kiekis riebalų, todėl lakiųjų medžiagų vartojimas sutrikdo centrinės nervų sistemos veiklą. Lakiųjų medžiagų sukeltas apsvaigimas yra labai pavojingas sveikatai. Į plaučius patekusios lakiosios medžiagos rezorbuojasi į kraują, o per jį patenka į smegenis. Jos sutrikdo deguonies apykaitą, o deguonies trūkumas ardo smegenis. Į smegenis lakiosios medžiagos priešingai nei alkoholis patenka aplenkdamos kepenis ir kitus organus, todėl nuo jų apsvaigstama labai staiga, po kelių įkvėpimų. Skilimo produktai išsilaiko organizme keletą dienų, išsiskiria gana lėtai ir yra pavojingesni už pirminius. Jie gerai tirpina riebalus, todėl kaupiasi riebalinio audinio turinčiuose organuose ir reikia nemažai laiko, kol organizmas atsipalaiduoja nuo tokio svaigalo. Lakiųjų medžiagų uostymas iš pradžių sukelia euforiją, kai jaučiamas pasitenkinimas, sustiprėja garsų, šviesos, spalvų jutimas. Lakiųjų medžiagų uostymas dažnai sukelia baisias fantazijas, košmarą, artėjančio pavojaus, mirties baimę, todėl vartotoją apima nerimas, baimė, panika ir tokia didelė depresija, kad atsiranda minčių apie savižudybę.
Priklausomybė. Lakiųjų medžiagų uostymas sukelia priklausomybę. Iš pradžių pajaustai euforijai pasiekti greitai nepakanka to paties lakiųjų medžiagų kiekio. Reikia vis daugiau įkvėpti lakiųjų medžiagų. Didinamos dozės. Atsiranda psichologinė priklausomybė. Lakiosios medžiagos užvaldo jausmus ir mintis. Atsiranda potraukis girtumo būklei. Sunku suvokti realią aplinką tokią, kokia ji yra. Prisideda ir fizinė priklausomybė.
Žalingas poveikis ir komplikacijos. Asmenys įkvėpdami lakiąsias medžiagas tiesiai į plaučius, viršija bet kokias cheminių medžiagų vartojimo saugumo normas, keldami ypatingą pavojų savo sveikatai. Visų lakiųjų medžiagų vartojimas sukelia trumpalaikes ar ilgalaikes komplikacijas: sukelia galvos svaigimą, psichikos ir fizinį silpnumą, išsekimą, pažeidžia vidaus organus, gali tapti įvairių nervų sistemos sutrikimų priežastimi, skatina odos ligas, kenkia reprodukcijos funkcijai, sukelia impotenciją ir netgi vėžį.
Nelaimingi atsitikimai. Dėl girtumo, koordinacijos ir refleksų sutrikimo, sąmonės pritemimo, o ypač – haliucinacijų, uostantys lakiąsias medžiagas patiria įvairių traumų. Iš patirties žinoma, kad sutikto toksikomano nedera gąsdinti ar kitaip provokuoti, o reikia kreiptis kuo ramiau, nes jo veiksmai gali būti agresyvūs. Toksikomanų jausmai labai neadekvatūs, pvz., kartais jiems atrodo, kad ranka gali sustabdyti sunkvežimį.
Nudegimas. Daugelis lakiųjų medžiagų labai lengvai užsidega. Kai lakiosiomis medžiagomis kvėpuojama rūkant, galimi sunkūs nudegimai, gaisrai.
Uždusimas. Kartais kvėpuojant lakiąsias medžiagas prarandama sąmonė, todėl uždūstama nuo į kvėpavimo takus patekusių vėmalų, ant galvos užkritusio polietileninio maišelio.
Labai pavojinga kvėpuoti žiebtuvėlių dujas. Išeidamos iš balionėlio butano dujos plečiasi ir tampa minusinės temperatūros. Kai šalti garai patenka į plaučius, plaučiai pabrinksta, juose skiriasi skysčiai. Mirties priežastimi gali būti plaučių edema.
Kvėpavimo reflekso išnykimas – galima mirties priežastis įkvepiant lakiąsias medžiagas. Įkvepiant šias medžiagas, į kraują išsiskiria daug adrenalino ir kitų streso hormonų, todėl netikėtai užkluptam ir dėl to patyrusiam stresą vaikui gali sustoti širdis.
Lėtinis organizmo nuodijimas. Kuo daugiau piktnaudžiaujama lakiosiomis medžiagomis, tuo labiau nuodijamas organizmas. Kepenyse, inkstuose kaupiasi toksinės medžiagos ir sutrikdo šių organų funkcijas. Kai kurie tirpikliai, pvz., benzolas, veikia kaulų čiulpus ir sukelia kraujo ligas. Sutrikus imuninei funkcijai, susergama leukemija. Dažni šios priklausomybės palydovai yra kosulys, sloga.
Psichikos pakitimas. Artimieji pastebi, kad laipsniškai keičiasi asmenybė. Žmogus tampa dirglus, nerimastingas, sutrikęs. Charakteris kinta dėl organizmo intoksikacijos ir dėl to, kad uostančiojo keičiasi gyvenimo būdas. Sutrinka psichika, susergama galvos smegenų ligomis, pvz., encefalopatija, kuri pasireiškia atminties, intelekto ir jausmų kontrolės sutrikimais. Tačiau charakteris gali pasikeisti ir dėl įprastos gyvensenos pakitimų, pvz., dėl nuolatinių konfliktų visas gyvenimas grindžiamas melu. Lakiųjų medžiagų vartojimas trikdo raidą.
Piktnaudžiavimo tirpikliais požymiai:
Nusiskundimai. Pasunkėjęs kvėpavimas, padidėjęs nuovargis, kraujavimas iš nosies, silpnumas, virškinimo sutrikimai.
Fiziniai reiškiniai. Nemalonus burnos kvapas, paraudusi oda ir išbėrimai apie burną, ir nosį. Tirpiklių ir klijų dėmėmis suteršti drabužiai skleidžia specifinį kvapą.
Psichika. Nerimas, depresija, veiklos sutrikimas, intelekto pakitimai.

Nuoširdžiai nesuprantu, kodėl prie narkotikų nepriskiriamas tabakas. Neseniai palaidojau sūnų, mirusį nuo plaučių vėžio. Jam buvo tik 30 metų. Jūsų organizaciją taip pat valdo visagalės tabako kompanijos? Kodėl jūs nerašot jūsų puslapyje, kad tabakas yra narkotikas ir baisiai stiprus, ir prie kurio priprantama greičiau nei prie heroino? kvepia dvigubais standartais...

Ona Grimalauskienė:
Suprantame Jūsų kaip motinos skausmą, netekus sūnaus. Būtų gerai, kad jį išgirstų daugelis žmonių, kurie šiandien nepaisydami visų perspėjimų apie tabako žalą sveikatai, nerūpestingai pučia dūmus, kenkdami sau ir aplinkiniams, dažniausia artimiesiems bei rodo neigiamą pavyzdį vaikams. Tabakas labai pakenkia kvėpavimo takus, kraujagysles, sukelia vėžinius susirgimus, susilpnina visą organizmą. Rūkantiems gali slinkti plaukai, papilkėja oda, gali vystytis impotencija, nebetenka galvoti apie sportinius pasiekimus. Pirmoji surūkyta cigaretė dėl smalsumo paauglių kompanijoj tampa lemtinga. Priklausomybė tabakui vystosi labai greitai, o atsikratyti ja labai sunku. Rūkantieji 7-10 kartų dažniau pradeda vartoti narkotikus. Apie tabako žalą sveikatai ir sunkių susirgimų grėsmes, keliančias pavojų gyvybei, yra rašoma ant kiekvieno cigarečių pakelio (sveikatos apsaugos ministerija įspėja), bet žmonės visai neatsakingai žiūri į savo sveikatą, nesirūpina jos išsaugojimu. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis net 70 procentų suaugusiųjų mirčių yra paauglystės elgsenos ypatumai, viena iš tų elgsenų yra rūkymas. Tabakas pasaulyje sąlygoja apie 4,9 milijonus mirčių kasmet ir 11,000 kiekvieną dieną, tai sudaro apie 10 proc. mirčių, tačiau tabakas nėra narkotikas. Kodėl?
Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, vadovaujantis Jungtinių Tautų konvencijų sąrašais dėl narkotinių, psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų kontrolės, tvirtina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras. Visa, kas susiję su narkotikais, yra apibrėžta įstatymų – narkotikai gali būti vartojami tik medicinos ir mokslo tikslams. Kai įstatymai pažeidžiami, nusikalstama – vykdoma neteisėta (nelegali veikla): neteisėtas narkotikų vartojimas (be gydytojo paskyrimo), smulkių ar stambių prekeivių verslas- narkotikų platinimas. Narkotikų gaminimas, įsigijimas, laikymas, gabenimas, pardavimas arba platinimas bei vartojimas baudžiamas pagal įstatymą.
Tabakui ir alkoholiui dėl žalingo poveikio žmogaus sveikatai taikoma kita kontrolės sistema, kurią nustato šių medžiagų kontrolės įstatymai. Dažnai apie tabaką ir alkoholį girdime sakant “legalūs narkotikai”. Šios medžiagos nėra įtrauktos į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, jos yra legalios, tačiau pagal Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinę ligų klasifikaciją TLK-10 (Lietuvoje priimta 1997 m.) priskiriamos tai pačiai medžiagų grupei, kurios sukelia psichikos ir elgesio sutrikimus, priklausomybę, visokeriopą žalą žmogaus sveikatai bei vadinamos psichoaktyviosiomis arba psichiką veikiančiomis medžiagomis, kaip ir narkotikai – heroinas, kokainas, kanapės ir kiti.
Lietuvoje vykdomų prevencinių programų tarp vaikų ir jaunimo tikslas- visos priklausomybę sukeliančios medžiagos (po vieną ar kombinacijose) – tabakas, alkoholis, narkotikai ir ne pagal paskirtį naudojamos visuotinai prieinamos medžiagos (inhaliantai), ir ne pagal gydytojo paskyrimus naudojami medikamentai. Jos visos yra labai pavojingos žmogaus sveikatai

Ar rūkymas kenkia krūtų vystymuisi? Ir ar metus rūkyti, krūtis toliau gali vystytis normaliai?

Gediminas Norvilas:
Tabako rūkymas kenkia visam organizmui, ypač brendimo metu, todėl tikėtina, kad gali turėti neigiamos įtakos ir krūtų vystymuisi. Dėl rūkymo didėja susirgimo krūties vėžiu tikimybė. Metus rūkyti, organizmas nebenuodijamas, palaipsniui atsistato normalus organizmo funkcijų vystymasis. Krūtų vystymasis gali sutrikti ir dėl kitų faktorių, todėl konkrečiu atveju geriausia pasitarti su šeimos gydytoju, kuris nukreips pas reikiamą specialistą.

Laba diena,
Pas mane yra problema, kuri yra iki šiol.
Viskas prasidėjo nuo to, kada pirmą kartą pavartojau Ecstasy tabletę (1 tabletę, Euro-raudonos spalvos). Davė paragauti draugas, nes buvo įdomu kas atsitiks. Man tada buvo 19 metų. Šiaip man patiko šis dalykas, ypač kada prasidėjo meiles euforija. Po savaitės pavartojau, man atrodo, patį baisiausią dalyką – amfetaminą. išties man nepatiko šis dalykas, 3 dienas buvo depresija. Tačiau viskas lyg tai buvo gerai. Paskui pradėjau vartoti amfetaminą arba MDMA tabletes. Tačiau MDMA tabletes suvartojau tik gal maksimaliai – 4 ar 5 per visą tą laiką, o amfetamino biški daugiau. Vartodavau vieną kartą per savaitę arba per mėnesį, buvo kad ir 3 mėnesius nieko nevartodavau. Taip praėjo gal 1.5 metų.
Po šios visos istorijos, vienerius metus atgal aš iškart suvartojau 2.5 tabletes MDMA ir 1/2 gramo amfetamino. Iš tiesų buvo labai gerai viskas, bet po vienos paros PIRMĄ kartą gyvenime pajutau BAIMĘ ir ta baimė labai buvo didelė. Miegojau gal 3 valandas per 1.5 paros (mažai, tačiau mano draugas nemiegodavo po 3 paras). Po to pradėjau tikėti į dievą. Po 3 paros po to suvartojamo, buvau jau visiškai atsigavęs, juokios baimės, ir buvau jau gana stiprus. Bet paskui atsitiko pats siaubingas dalykas mano gyvenime. Tai buvo vasara, 2006 metų, tai buvo paskutinis kartas kada aš vartodavau narkotikus. Buvo karšta vasaros diena (iš tiesų labai labai karšta). Šią dieną daug laiko buvau saulėje ir pusę dienos vaikščiojau po miestą. Atvažiavau pas draugą (tas kuris dabar ir liko šiame mėšle). Mes suvartojam po 1/3 gramo amfetamino ( išties nedaug). Lyg tais buvo ir normaliai. Atvažiavau i namus. Ėjau miegoti, tačiau vis negalėjau užmigti. Po truputi pajutau labai karštą kūną, ypač galvą, tačiau kojos ir rankos buvo šaltos. Atėjau į vonią ir staiga pamačiau, kad mano akys (nežinau, kaip bus lietuviškai - ZRAČOK) labai tapo didelės (aš žinau, kad nuo MDMA akys tampa didelės). Man buvo labai blogai, labai bijau mirti, buvau labai karštas. Rėkiau į pagalbą, širdis labai stipriai plakė ir skaudėjo (po amfetamino pas visus taip būna ir visada), motina iškvietė grietąją pagalbą. Davė Relanium. Jau buvo rytas. Jau lygtais ir praėjo. Tada aš ir supratau, kad narkotikai – yra baisiausias dalykas. Bet pas mane liko problema – aš iki šiol jaučiu tą mažą baimę (tačiau kuo daugiau laiko praeina, tuo mažiau tos baimės). Beveik pirmą pusmetį vartodavau VALERJONO ir XANAX nuo baimės.
Bet pas mane yra klausimas? Dėl ko taip atsitiko? Ar tai buvo realus pavojus mano gyvenimui? Ar tai buvo tiesiog blogai padarytas narkotikas (nes pas draugą toks pats priepuolis buvo)? Ar gal tai buvo tiesiog perdozavimas?
Būčiau labai dėkingas, jei atsakytumėte. Ačiū.

Kęstutis Dragūnevičius:
Jūsų aprašytas poveikis – baimė, nerimas ir išplėsti vyzdžiai (ZRAČOK – vyzdys) iš tikrųjų yra vienas iš galimų amfetamino poveikių, ypač galimų perdozavus ar esant tam tikrai medžiagos, kurią vartojote cheminei struktūrai. Tiek amfetaminas, tiek ecstasy (MDMA) yra psichiką stimuliuojančios medžiagos – taigi, sužadinančios ir įaudrinančios organizmą, dėl ko žmogus gali jaustis energingas ir žvalus (ko paprastai ir siekiama vartojant tokias medžiagas). Žinoma, poveikio specifika skiriasi priklausomai nuo psichiką stimuliuojančios medžiagos cheminės struktūros – todėl ecstasy skiriasi nuo amfetamino. Taip pat tai, kas vadinama amfetaminu, taip pat gali būti kitos panašios psichiką stimuliuojančios medžiagos, tačiau vis tik turinčios šiek tiek skirtingą cheminę struktūrą (narkotikų gamintojai nesnaudžia ir bando rasti vis naujas narkotikų rūšis, jų bandytojais tampa nieko neįtariantys narkotikų vartotojai). Dažniausiai be rimtų tyrimų yra sunku pasakyti, kokia amfetamino atmaina buvo vartota. Be to, visų amfetamino rūšių poveikis nėra dar iki galo ištirtas mokslininkų. Tačiau minėti reiškiniai – baimė ir nerimas – priklauso tai pačiai reiškinių kategorijai, kurio ir buvo siekta: tiesiog suvartojus didesnį kiekį amfetamino organizmas per daug įsiaudrina ir tada patiriamas nerimas – tai yra, organizmas pradeda per daug jautriai reaguoti. Be to, tokie fiziologiniai pokyčiai veda ir prie mirties baimės (analogišką baimę jaučia panikos priepuolius patiriantys žmonės, kuriems pernelyg susijaudinus irgi pradeda atrodyti, kad jie tuoj numirs). Panašų efektą gali sukelti ir kitos medžiagos, turinčios stimuliuojantį poveikį (nors gal ir ne tokį stiprų) – pavyzdžiui, jei žmogus išgers labai didelį kiekį kavos, jis apsinuodys ir patirs panašių pojūčių. Kažkuo panašų poveikį smegenims turi ir alkoholis – jo ilgesnis poveikis yra toks, kad kai kurie daug išgėrę žmonės vėliau gali pajusti keistą ir nepaaiškinamą baimę, ir paranoją. Būtent dėl tokių reiškinių galimybės bei dėl to, kad negalite būti užtikrintas, koks narkotikas buvo jums parduotas, vartodami tokias medžiagas jūs rizikuojate tiek savo sveikata, tiek savo gyvybe

Pavartojau amfetamino, buvo antras kartas. Pirma diena, "athodai", praėjo gerai. Bet antrą dieną, vakarop, pradėjo lyst nesamoningos mintys į galvą, tokios kaip: aš išprotėsu, einu iš proto, kas čia darosi. Susivaldyt nėjo, toks kaip panikos priepolis, net nežiau. Tą pačią dieną pasikartojo pora kartų, iš ryto jaučiausi gerai... Čia taip vadinami šalutiniai poveikiai, ar tikrai kažkas darosi? :)
 
Aušra Malinauskaitė:
Amfetaminas yra stimuliuojanti medžiaga. Ši medžiaga padidina budrumą bei sujaudinimą dėl centrinės nervų sistemos stimuliavimo. Ūmus šios medžiagos poveikis gali būti: euforija, malonumo banga, budrumas, nemiga, padidėjęs fizinis aktyvumas, sumažėjęs apetitas ir išreikšta anoreksija, padažnėjęs kvėpavimas, irzlumas, drebulys, traukuliai, įtampa, baimė, paranoja, agresyvumas. Lėtinis stimuliatorių vartojimo poveikis: insultai, traukuliai, galvos skausmai, depresija, įtampa, irzlumas, pyktis, atminties praradimas, dėmesio koncentracijos susilpnėjimas, nemiga, paranoja, klausos haliucinacijos, panikos reakcijos ir t.t. Kas konkrečiai buvo jūsų atveju, jums gali pasakyti tik gydytojas psichiatras. Patarčiau jums kreiptis konsultacijos pas jums priklausančios poliklinikos psichikos sveikatos centrą, arba į Vilniaus priklausomybės ligų centrą (adresas: Gerosios vilties 3, Vilnius). Vilniaus priklausomybės ligų centre teikiamos konsultacijos yra nemokamos ir anonimiškos. Dėl išsamesnės informacijos galite skambinti telefonu: (8 5) 216 00 14.
Sekmes.

Ar žmonės miršta nuo narkotikų? Jeigu taip, tai kiek maždaug žmonių miršta nuo narkotikų Lietuvoje per metus?

Ona Grimalauskienė:
Sunku įvardinti tikslius skaičius, kiek žmonių miršta dėl to, kad vartoja narkotines, psichotropines medžiagas. Statistiką apie mirties atvejus Lietuvoje tiesiogiai nuo narkotikų galite rasti Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Metiniame pranešime ,,Narkomanijos situacija Lietuvoje“, kuris išleidžiamas kiekvienais metais, pvz., 2006m. Metinio pranešimo 7 skyriuje ,,Užkrečiamos ligos, kiti sveikatos sutrikimai ir mirtys, susijusios su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu“. Tačiau, asmenys (dažniausia jauni žmonės), pavartoje narkotikus, (net ir po vienintelio) gali mirti dėl išorinių mirties priežasčių – traumų, įvairių nelaimingų atsitikimų, autoavarijose, dėl apsinuodijimo narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, perdozavimo, somatinių ir infekcinių ligų, sepsio ir kita.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis kiekvienais metais pasaulyje vienas milijonas paauglių berniukų ir mergaičių 10-19 metų amžiaus miršta dėl nelaimingų atsitikimų, savižudybių, prievartos, ankstyvo nėštumo, ŽIV. 70 proc. priešlaikinių suaugusiųjų mirčių dažniausia yra paauglystės elgesio ypatumų priežastis.
Lietuvoje 2006 m. 16-29 m. gyventojų grupėje iš viso mirė 600 jaunų žmonių, iš jų dėl išorinių priežasčių – 72 proc., tarp jų – 80 proc. vyrų.
Mirtys nuo narkotikų yra labai svarbus narkotikų vartojimo paplitimo rodiklis.