Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Kur kreiptis pagalbos sužinojus, kad vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas

Kur kreiptis pagalbos sužinojus, kad vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas

Ar jis gali toliau lankyti mokykla?
Kokiu priemoniu imtis?
Ar issaugomas privatumas, jei kreipiesi i specialista?

Ieva Krivickaitė:
Sužinoję, kad vaikas vartoja narkotikus, tėvai dažnai patiria aibę jausmų, kuriuos lydi neadekvati reakcija – kaltina kitus, atstumia vaiką, priekaištauja, bando pateisinti save.
Vartojantys paaugliai linkę manipuliuoti, sumenkinti savo problemas, meluoja ir tėvai dažnai nesuvokia tikrojo problemų masto. Taip pat griebiasi kraštutinių priemonių – arba viskas, arba nieko. Dažna klaida, kurią daro tėvai – vengia kreiptis pagalbos. Tikimasi, kad sugebės įveikti patys, o problemos, tuo tarpu, tik gilėja. Sužinojus, kad vaikas vartoja narkotikus, tėvams reikia pripažinti, kad t.y. ne jo vieno problema, o visos šeimos, kad tai problema, kuri apima visas gyvenimo sferas. Gaila, kad tėvai dažnai vadovaujasi stereotipais apie priklausomybės ligas ir bijo kreiptis į priklausomybės ligų specialistą. Tėvams svarbu pripažinti, kad narkotikų vartojimas veda link priklausomybės, t.y. ligos, kurią reikia gydyti. Privatumas, kaip ir kreipiantis, pas bet kurį gydytoją, yra išsaugomas ir informacijos teikimas kitoms institucijoms yra griežtai reglamentuotas įstatymais.
Dėl mokyklos lankymo, kaip ir kitos kasdienės veiklos, rekomenduoju taip pat pasikonsultuoti su specialistais, o iki kreipimosi laiko, kasdieninė veikla neturėtų būti nutraukta, kol specialistai nenuspręs kitaip

Mano sunui 16 metu. Itarimai del narkotiku vartojimu kildavo ir anksčiau – esu radusi pakeli su „zoles" liekanomis, o vakar TAI pasitvirtino... Sunus grizo itin keistas, akys tarsi stiklines, žvilgsnis blausus. Vyras parveze testa. Atsakymas buvo teigiamas – vartota marihuana.
Sunus prisipazino. Kaip elgtis toliau? Zinoma, jis mano, kad tai tik pakvailiojimai, etc.. Ka patartumete jus? Izoliuoti nuo draugu, kreiptis i kokia bendruomene, kad buve narkomanai savo pavyzdziu papasakotu apie galimas pasekmes, skambinti i pagalbos linijas..Dekui uz atsakyma.

Ieva Krivickaitė:
Daugelis vartojančių paauglių mano, kad tai tik „pakvailiojimai", o žolė net ne narkotikas. Tačiau tai, kad jis prisipažino apie vartojimą galite laikyti pirmu žingsneliu į problemos sprendimą. Izoliacija tėra kova su padariniais, o ne priežastimi, ir toks elgesys sukels tik daugiau priešiškumo ir nepageidaujamo elgesio. Kreipimasis į narkomanų bendruomenę, kitaip tariant, gąsdinimas, irgi neduos laukiamų rezultatų, nes jis nelaiko savęs narkomanu, o tik „kvailioja" – tiesiog jūsų sūnus neras ryšio su tais žmonėmis, nes, giliu jo įsitikinimu, jam taip niekada neatsitiks.
Geriausia išeitis, manau, būtų įkalbinti sūnų kartu su šeima pokalbiui pas psichologą priklausomybės ligų centre. Čia išsiaiškinsite vartojimo trukmę, situacijas ir pan. Ir svarbiausia, kad turėsite galimybę paanalizuoti esančias problemas šeimoje, mokykloje, su bendraamžiais ir t.t., nes vartojimas, kaip taisyklė, yra tik ledkalnio viršūnė.
Svarbiausia, ką norėčiau patarti, tai neignoruoti problemos ir nemanyti, kad vartojimo išaiškinimas jau savaime yra sprendimas. Tėvai dažnai padaro klaidą nepakankamai įvertindami problemos mastą ir į specialistus kreipdamiesi per vėlai.

Laba diena, karta savo sunu priciupau pavartojus narkotiku (as bent taip itariau) su tokiu itarimu skubiai nuveziau ji i narkologini kur man suteike visa norima informacija apie sunu. Sunus gynesi ir sake kad tai daras tik pirma karta... Neisivaizduoju kaip man dabar ji stebeti, patarkite.
Ir dar, noreciau suzinoti ar ateityje jam nebus sunkiau susirasti darba, istoti, ar uzsimineti kitokia veikla del narkologinio skyriaus?.. Dekui.

Aušra Malinauskaitė:
Laba diena. Suprantamas Jūsų nerimas. Tačiau rekomenduočiau atvykti ir pasitarti su specialistu, kadangi nemačius Jūsų sūnaus, nežinant iki galo situacijos sunku ką nors konkrečiai patarti. Galbūt Jūsų sūnui bus reikalingos psichologo ar kito specialisto konsultacijos. Nemanau, kad reikia labai stebėti, nes tokiu atveju, jei sūnus iš tiesų tik vieną kartą paeksperimentavo su psichoaktyviomis medžiagomis, jūs pernelyg pradėsite kontroliuoti, stebėti, tai didelė tikimybė, jog sulauksite priešingų rezultatų. Tiesiog patarčiau daugiau skirti savo sūnui laiko, bendrauti su juo.
Į klausima dėl narkologinės įskaitos, taip pat negaliu konkrečiai atsakyti, reikia daugiau informacijos. Bet kokiu atveju, jei jūsų sūnus toliau nevartos ir nepaklius teisėsaugos ar medikų akiratin, problemų tikrai neturėtų kilti.
Vilniaus priklausomybės ligų centre teikiamos nemokamos konsultacijos nuo 8 iki 19 val. (darbo dienomis). Išankstinės registracijos nereikia. Būtini asmens dokumentai.
Jei kils klausimų, skambinkite informaciniu telefonu (8-5) 216 0014.