Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Pokalbis su vaiku apie psichoaktyviąsias medžiagas

Pokalbis su vaiku apie psichoaktyviąsias medžiagas

Kaip tėvams savo vaikam įrodyti, kad narkotikai yra blogai ir kad gali juos pražudyti?

Aušra Malinauskaitė:
Labai sunku duoti toki patarimą, kuris padėtu vaikams suprasti, kad narkotikai yra blogai. Kiekvienas vaikas individualus, todėl ir kalbėjimas apie tam tikrus dalykus su kiekvienu vaiku skirtingas. Pirmiausia ką gali padaryti tėvai – rodyti tinkamą pavyzdį vaikams. Pvz., jei tėvai vartoja alkoholį, rūko, o jiems sako, kad “vaikams negalima”, išlieka didele tikimybe, kad ir vaikai pradės vartoti alkoholi, rūkyti. Ne mažiau svarbus ir tėvu bendravimas su vaikais, skyrimas jiems pakankamai dėmesio, laisvalaikio kartu leidimas. Ko gero, vaikui nereikia moralizuoti , įrodinėti, kad narkotikai yra blogai, o kalbėti apie jiems aktualius dalykus, domėtis jų veikla, pomėgiais, surasti laiko kartu su jais praleisti daugiau laiko. Sėkmės!
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atkreipdamas dėmesį į tėvų bendravimą su vaikais, taip pat informuoja – yra išleisti lankstinukai, skirti tėvams, kuriuose pateikiami patarimai tėvams, kaip bendrauti su vaiku, kad jis nepradėtų vartoti narkotikų. Su lankstinukais galite susipažinti ir juos parsisiųsti Departamento internetinėje svetainėje http://www.ntakd.lt (knygelė „Kartu su vaiku“ http://ntakd.lt/bylos/dokumentai/leidiniai/kartu_su_vaiku_a5_brosiura_2009.pdf ; lankstinukas „Praktiški patarimai tėvams, kaip elgtis, kad vaikas nepradėtų vartoti narkotikų“ http://ntakd.lt/files/leidiniai/lankstinukai/NKD-patarimai_tevams.pdf ; lankstinukas „Patarimai tėvams, kaip padėti vaikui, jei jis vartoja narkotikus“ http://ntakd.lt/files/leidiniai/lankstinukai/NKD_lankstinukas_2.pdf).

Sunui 14 metu, praleidineja pamokas atsikalbineja. kaip suprast, ar tai paauglyste ar tai kazkas daugiau?

Karilė Levickaitė:
Išties ateina toks amžius, kai vaikai atranda kitus autoritetus. Tėvai nebetenka įtakos, jų nebeklauso. Autoritetais tampa filmų herojai, bendraamžiai, laužantys taisykles, „kieti“ vyrukai ir merginos. Dėl to tėvams būna pikta. Taigi atsikalbinėjimas ar pamokų praleidinėjimas gali būti būdingas tokio amžiaus paaugliams. Tačiau tėvams susidūrusiems su paauglių maištu tikrai nereikėtų situacijos „nurašyti“ tiesiog amžiaus tarpsniui. Sunku pasakyti, ar tai „tik paauglystė“ ar „kažkas daugiau“. Panašu, kad su sūnumi turite bendravimo sunkumų ir Jums sūnaus elgesys kelia nerimą, todėl imtis veiksmų tikrai reikia.
Visiems tėvams auginantiems vaikus reikia žinių, kaip auginti, auklėti vaiką. Tikriausiai kai Jūsų vaikui buvo keli mėnesiai, Jūs rinkotės informaciją, kaip jį tinkamai prižiūrėti. Kai jam buvo treji, galvojote, kaip tinkamai atsakyti į jo besaikius klausimus ar kaip tinkamai sudrausminti, kad neskriaustų katės. Tiesiog tai dar vienas amžiaus tarpsnis, kuriame Jums, reikia naujų žinių ir sugebėjimų, daug kantrybės ir išminties. Mokslininkai vienareikšmiškai teigia, kad artimi ryšiai šeimoje yra vienas svarbiausių faktorių apsaugančių nuo tolimesnio alkoholio ar narkotikų vartojimo. Taigi siūlyčiau Jums gerinti santykius su sūnumi. Šalia to, žinoma, nustatykite elgesio ribas, nes geri santykiai tai nereiškia, kad viskas paaugliui galima!
Kas gi Jums galėtų padėti? Pabandykite prisiminti savo paauglystę ir pagalvoti, koks suaugusių elgesys patikdavo, o koks erzindavo ir kodėl. Skirkite tam laiko. Pasikalbėkite su kitais šeimos nariais – kaip jie mato problemą ir jos sprendimo būdus. Būtinai susiraskite literatūros šia tema. Yra lietuvių kalba išleista nemažai knygų tėvams, pedagogams apie paauglius.
Pavyzdžiui: Navaitis G. Psichologinė parama paaugliui (2001), Walton F. X. Kaip užsitarnauti paauglių pasitikėjimą namuose ir mokykloje (2000), Campbell R. Kaip mylėti savo paauglį. (1998) ir kt. Knygynuose jų tikriausiai nebeaptiksite, tačiau bibliotekose – tikrai rasite.
Vienareikšmiškai siūlau nueiti į bent kelias konsultacijas pas psichologą siekiant atrasti Jums priimtinų naujų būdų kaip sutarti su sūnumi. Juk dvi galvos visuomet geriau nei viena!
Sėkmės!

Situacija yra tokia – vyriausias vaikas seimoje (yra dar jaunesne mergaite ir jauniausias sunus). Taigi atrodytu, kad vyresnelis visiskai viska daro tam, kad sunervintu aplinkinius (tarsi demesio ieskodamas ar noredamas buti demesio centre).
Nevalgo, labai prastai mokinasi, pasako, kad pvz tokiu ir tokiu laiku reiks ji kazkur nuvezti, o po to kaip specialiai slankioja po namus tarsi tempdamas laika. Paskutiniu metu pradejo tempti svetimus, t.y. kitu seimos nariu daiktus i savo kambari ir jei neduok die kas nors juos paliecia – puola i isterija, bet i agresyvia isterija. Mokykloje buvo tokia situacija, kad pamokos metu atsistojo, nuejo prie lentos ir pradejo kilnoti isivaizduojama deze (rankose nieko neturedamas). Su kitais vaikais visai nebendrauja. Del niekam nezinomu priezasciu (nes pats nepasisake ir nera is ko suzinoti) turejo buti perkeltas i kita golfo kluba, nes ne tik nebesisveikina su berniukais lankiusiais pirmaji golfo kluba, bet ir nuo ju slepiasi. Buvo mintis, ka d del narkotiku... taciau dabar atrodo, kad del psichikos sutrikimu. Kokia jusu nuomone? Dekoju.

Kęstutis Dragūnevičius:
Viskas priklauso nuo vyresnėlio amžiaus. Jei jis tik pradinukas – tada tai visai galima pasimetusio vaiko reakcija į laikinus sunkumus, reikalaujanti švelnumo ir tvirtumo kartu – jūs turėtumėte išmokti ramiai reaguoti net ir tada, kai atrodo, kad jis nori jus sunervinti. Tam reikėtų kelis kartus švelniai, tačiau tvirtai kelis kartus kartoti savo prašymą, kol jis pradės jūsų klausyti. Jūs turite padaryti taip, kad jis galų gale suprastų, kad jūs laikysitės savo pozicijos ir toliau, nepaisant to, kaip jis elgiasi.
Tačiau tikriausiai jis jau paauglys, jei jau svarstote galimybę apie narkotikų vartojimą. Tokiu atveju, kai kyla mintis apie psichikos sutrikimus, reikėtų kreiptis į kvalifikuotą psichologą ar psichiatrą, kuris atliktų įvertinimą ir nustatytų tokių sutrikimų priežastis bei, reikalui esant, rekomenduotų tolimesnę pagalbą. Ieškoti tinkamų specialistų galima psichikos sveikatos centruose pagal jūsų gyvenamąją vietą. Informacijos apie tokio tipo pagalbą galima surasti Vaikų raidos centro svetainėje http://www.raida.lt, Valstybinio psichikos sveikatos centro svetainėje http://www.vpsc.lt arba Jaunimo linijos svetainėje http://www.jppc.lt.