Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/models/faq.php on line 40

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_View_Defaults() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 76

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::GetViewSettingsObj() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/views/faq/view.html.php on line 33

Deprecated: Non-static method FSF_Settings::_Get_View_Settings() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/ntakd/domains/visuomene.ntakd.lt/public_html/components/com_fsf/helper/settings.php on line 487

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo požymiai, testavimas dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo požymiai, testavimas dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo

Kur būtų galima patikrinti paauglių kraują dėl narkotikų naudojimo Kaune?

Ar žmogus vartoja narkotikus, galima patikrinti priklausomybės ligų centruose. Kaune galite patikrinti Kauno priklausomybės ligų centre (Giedraičių g. 8)

Kaip atskirti, kai vaikas vartoja narkotikus?

Albertas Lučunas:
Narkotikų poveikis kiekvienam asmeniui gana individualus, o įvairūs narkotikai veikia labai skirtingai. Todėl visų pirma reikėtų žinoti, kokius narkotikus žmogus vartoja. Apie narkotikų poveikį organizmui daugiau galima susipažinti šios svetaines rubrikoje „Apie narkotikus“. Čia atskirai paaiškinama, koks būna poveikis pavartojus tam tikrus narkotikus.

Tikrai nežinau, bet pradedu įtarinėti sūnų dėl narkotikų. Ar išsiplėtę akių vyzdžiai gali būti vienas iš faktorių?

Valdas Šiškus:
Taip išsiplėtę akių vyzdžiai gali būti dėl stimuliuojančių psichiką narkotikų vartojimo (pvz. amfetaminas ar extazy). Narkotikai skirstomi į dvi grupes, nuo vienų (tokiu kaip opiatai) traukiasi vyzdžiai, o nuo stimuliatorių plečiasi. Geriausias būdas sužinoti ar vartoja yra šlapimo testas. Testą galima nusipirkti vaistinėse (Euro vaistinėje kainuoja apie trisdešimt litų), reikia pirkti dešimt narkotinių medžiagų nustatantį testą. Dar galima sužinoti ar žmogus vartoja narkotikus stebint jo elgesį, ar nedingsta pinigai ir vertingi daiktai iš namų, kaip ir nuo kada pasikeitė jo elgesys, su kuo jis bendrauja.

Įtariu, kad mano dukra naudoja narkotikus. Su manimi kalbėtis ji nenori. Kur galiu kreiptis dėl pagalbos jai?
 
Rimantas Šagždavičius:
Jeigu įtariate, kad Jūsų dukra vartoja narkotikus, turite rasti būdą ir galimybę pasikalbėti su dukra apie savo įtarimus. Gali padėti kitas artimas Jūsų dukrai asmuo. Pagalbos reikėtų kreiptis pas psichologus. Jeigu dukra tik eksperimentavo, tokios pagalbos pakaks. Tuo atveju, kai specialistai matys didesnius pakitimus, nukreips pas priklausomybių gydytoją. Kantrybės ir nuoširdumo bendraujant su dukra.

Esu mokyklos direktorius. Mokinė įtariama naudojusi narkotines medžiagas (vakarėlio metu pasijuto blogai, buvo nuvežta į priėmimo skyrių). Kokių veiksmų ir kokia seka reikia imtis, kur kreiptis, su kuo bendrauti.
Ačiū už atsakymą.

Remigijus Auškelis:
Manau, kad atsakymą Jūs rasite Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Dėl vaikų, vartojančių narkotines, psichotropines ir kitas psichiką veikiančias medžiagas nustatymo:
II. VAIKŲ, VARTOJANČIŲ NARKOTINES, PSICHOTROPINES, KITAS PSICHIKĄ VEIKIANČIAS MEDŽIAGAS, NUSTATYMO ORGANIZAVIMAS MOKYKLOSE
4 . Mokyklos pedagoginiai darbuotojai, įtarę, kad jų mokyklą lankantis vaikas mokyklos teritorijoje vartoja narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, yra apsvaigęs nuo šių medžiagų, nedelsdami informuoja apie tai mokyklos vadovą ar jo įgaliotus asmenis, taip pat visuomenės sveikatos priežiūros specialistą, vykdantį sveikatos priežiūrą mokykloje.
5. Mokyklos vadovas ar jo įgalioti asmenys, esant šio Aprašo 4 punkte nurodytoms aplinkybėms:
5.1. nedelsdami informuoja vaiko atstovus pagal įstatymą apie įtarimą, kad jis vartoja narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, yra apsvaigęs nuo šių medžiagų ir kad jam reikėtų atlikti medicininę apžiūrą;
5.2. informuoja vaiką, vaiko atstovus pagal įstatymą apie asmens sveikatos priežiūros įstaigas, teikiančias sveikatos priežiūros paslaugas;
5.3. informuoja vaiką, vaiko atstovus pagal įstatymą apie institucijas, įstaigas, organizacijas, teikiančias psichologinę, socialinę, teisinę ar kitą pagalbą.
6. Mokyklos pedagoginiai darbuotojai, įtarę, kad jų mokyklą lankantis vaikas mokyklos teritorijoje yra apsinuodijęs narkotinėmis, psichotropinėmis, kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis ir jo sveikatai ar gyvybei gresia pavojus:
6.1. suteikia vaikui pirmąją pagalbą;
6.2. nedelsdami organizuoja vaiko pristatymą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, o kai reikia skubios medicinos pagalbos, kviečia greitąją medicinos pagalbą;
6.3. nedelsdami informuoja apie tai mokyklos vadovą ar jo įgaliotus asmenis, taip pat visuomenės sveikatos priežiūros specialistą, vykdantį sveikatos priežiūrą mokykloje.
7. Mokyklos vadovas ar jo įgalioti asmenys apie įtarimą, kad vaikas yra apsinuodijęs narkotinėmis, psichotropinėmis, kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis ir jo sveikatai ir gyvybei gresia pavojus, skubiai informuoja apie tai vaiko atstovus pagal įstatymą.
8. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, vykdantis sveikatos priežiūrą mokykloje, savo darbe vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Sveikatos priežiūros mokykloje tvarkos aprašu, patvirtintu sveikatos apsaugos ministro ir švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-1035/ISAK-2680 (Žin., 2005, Nr. 153-5657), kitais šio specialisto teises ir pareigas nustatančiais teisės aktais.
9. Mokyklų vadovai jų vadovaujamose įstaigose:
9.1. užtikrina, kad būtų įgyvendinama narkotinių, psichotropinių, kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija, ankstyvoji intervencija, skirta vaikams, vartojantiems narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, teikiama pagalba vaikams, vartojantiems šias medžiagas, plėtojamas įstaigų tarpusavio bendradarbiavimas su vaiko teisių apsaugos tarnybomis, teisėsaugos, sveikatos priežiūros ir reabilitacijos įstaigomis;
9.2. supažindina darbuotojus ir vaikus su šio Aprašo nuostatomis.
Plačiau su LRV nutarimo nuostatomis galite susipažinti >>

Situacija: 13 metų vaikas keistai jauciasi, kyla įtarimas, kad gal pavartojo kokį nors kvaišalą. tėvai gyvena kitame mieste, tel. neatsako. Kokių priemonių teisiškai gali imtis mokykla tokiu atveju, kad nebūtų apkaltinta vaiko teisių pažeidimu? Ačiū.

Remigijus Auškelis:
Iš pateiktos informacijos, sunku suprasti, kodėl vaikas gyvena atskirai nuo tėvų. Ar jiems atimtos tėvų teisės? Kur ir su kuo gyvena. Kas yra jo atstovai? Visais atvejais reikia kreiptis į vaiko atstovus pagal įstatymą. Jeigu ir pavyktų nustatyti, kad vaikas vartoja kvaišalus, jokio gydymo ar kitų poveikio priemonių negalėsime taikyti.
Viena, ką galima daryti, tai atidžiau stebėti vaiką, ką jis veikia mokykloje, pakalbėti su tais žmonėmis, pas kuriuos jis gyvena ir t.t. Daugiau nieko negaliu pasakyti, nes situacija nėra aiški.

Sveiki. Mano sūnui 24 metai, įtariu kad jis nuolatos vartoja narkotikus. Dar paauglystėje uostė klijus, tai pastebėjus, kalbėdavausi su juo, aiškinau, kad tai žalinga, neprotinga. Vėliau bandė rūkyti žolę, pora kartų net teko medikus kviesti, nes jį pikino. Vėliau ir dabar įtariu, kad kažką vartoja. Būna nemiega dvi naktis išeilės, ir dar į darbą eina. Nesuprantu, kaip galima nemiegojus dirbt. O vėliau miega, jei tai būna išeiginės, tai ir dieną ir naktį.
Bet labiausiai mane gazdina jo nuotaika. Aš juo nepasitykių, nes dažnai meluoja man, ir taip įtikinamai, kad aš patikiu juo. Vėliau išaiškėja tas jo melas. Kai pasakau, kad juo netikiu, kam man meluoja, jis pradeda pykti, šaukti, trankyti durimis, mėtyti daiktus. Arba rėkia, šaukia, kad kažką eis užmuš, padegs, nes jam nemielas gyvenimas, juo nepasitikima. Karta taip rėkaudamas, bandė per langą iššokt, tai vos sulaikiau. Tos įsterijos baigiasi ašaromis, neva koks jis nelaimingas.
Konfliktai kyla dėl pinigų, nors ir dirba,bet dažnai atsiprašinėja iš darbo, pr isigalvodamas turys kažkokių reikalų, dėl to ir atlyginimas mažėja, man duoda maistui, cigaretėm, kitus nežinau kur išleidžia. Ir pastoviai jis turi skolų kažkokių, jam reikia, tai 20,30lt. Nesenai prireikė paso, pasirodo jis užstatytas. Teko nemažą sumą duot, kad pasą atsiimtų, bet taip ir neatgavo. Nei paso, nei pinigų. Aš sunerimus dėl sūnaus, nežinau ką man daryti. Dėl jo pikčio protrūkių, bijau ką jam ir pasakyti, siūlau išeiti, nuomotis butą, bet jis tik pratrūkstas pykčiu. Aš pradėjau jo bijoti, patarkyte ką man daryt, ir kaip elgtis. Ar tikrai jis gali kažką užmušt, ar padegt, ar jis tik gąsdina.

Gediminas Norvilas:
Kai šeimoje kažkas vyksta ne taip, ar tai būtų narkotikų vartojimas, ar girtavimas ar kas kita, kai mes nesuprantame kas darosi, kai mūsų pastangos pataisyti padėtį neduoda laukiamų rezultatų, dažniausiai atsiduriame situacijoje, kurią galima pavadinti – „nežinau ką daryti". Tai rodo, kad esame įsprausti į kampą ir pripažįstame savo bejėgiškumą. Svarbu nesustoti ir žengti kitą žingsnį – kreiptis pagalbos dėl savęs. Taip, būtent dėl savęs, nes jei negalime padėti artimam žmogui, padėkime sau. Pirmiausia reikia bent jau sumažinti sumaištį savyje, išsivaduoti iš įtampos, nevilties ir tik tada yra tikimybė, kad mūsų pastangos padėti savo artimui gali būti sėkmingos.
Kreiptis konsultacijos galima į priklausomybės ligų centrą, psichikos sveikatos centrą, į psichologą, socialinį darbuotoją ar artimųjų savipagalbos grupę.
Sunkiausia būna pasiryžti kreiptis pagalbos. Pasirinkite tą specialistą, kuriuo pasitikite labiausiai, kuriam galėsite atvirai išsipasakoti apie tai, kas Jums kelia nerimą.

Mano sunui uz 2 savaiciu bus 22 metai. Jis niekur nesimo, niekur nedirba, niekuom nesidomi. Miega iki pietu, per dienas zaidzia kompu, vakarais kazkur prapuola gryzta paryciais. Diskusijos uzmegst su juo man nesiseka. Bijau, kad jis nebutu tapes narkotiku vergu. Sakykite – kaip tai patikrinti, kaip suzinoti ar jis nevartoja narkotiku?

Kęstutis Dragūnevičius:
Pirmiausia reikėtų žiūrėti, ar jis atrodo apsvaigęs, po to, kai grįžta paryčiais – tiesiog pasikalbėkite su juo tuo metu, pasižiūrėkite kaip jis atrodo – matysite, kiek rišli kalba, ar nėra fizinės koordinacijos sutrikimų. Apsvaigimas nuo narkotikų kai kuriais atvejais gali priminti apsvaigimą nuo alkoholio. Jei kilo įtarimas, kad šiuo metu jis yra apsvaigęs, galima apžiūrėti jo vyzdžius – ar jie susitraukia reaguodami į šviesą, ar nėra išsiplėtę. Patikimai nustatyti, ar jis buvo vartojęs narkotikus, galima šlapimo testu. Tam galima įsigyti testą vaistinėje, arba kreiptis į Lietuvos AIDS centro laboratoriją.
Apie savo įtarimus taip pat galite pasikalbėti su kitais sūnų pažįstančiais žmonėmis – jie taip pat gali turėti vertingų pastebėjimų ir pasidalinti informacija – tai gali padėti geriau suvokti problemą.
Ir dar – jei 22 metų žmogus nesimoko ir niekur nedirba, tai ar nebūtų jam pats laikas prisiimti atsakomybę už save?

Tualete būna acetono kvapas, kaip patikrinti, ar vaikas neuosto kokių lakių tirpiklių?
AR ŠLAPIMO TYRIMAS PARODYTŲ? KUR GALIMA KREIPTIS Kaune anonimiškai? Ką daryti? Labai ačiū už atsakymą.

Ieva Krivickaitė:
Šlapimo testai lakiųjų medžiagų vartojimo nefiksuoja.
Deja, pas specialistą anonimiškai konsultuotis galimybės nėra. Pagalbos galite kreiptis į psichikos sveikatos centrą pagal savo gyvenamąją vietą arba Kauno apskrities priklausomybės ligų centrą.
Kilus įtarimui dėl vartojimo reikėtų atkreipti dėmesį į tam tikrus išorės ar elgesio pokyčius. Pirmiausia, Jūs minėjote, kad tualete būna acetono kvapas. Reikėtų pasidomėti ar nuo paties vaiko nesklinda acetono, klijų, tirpiklių ar pan. kvapas. Pvz. gali būti, kad kažkokią medžiagą uosto užsipylus ant rankovės (ar kur kitur, nes vaikai išgalvoja įvairiausių būdų). Apžiūrėkite drabužius - gali būti dėmių. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį į išvaizdą – gali būti paraudimų, opų, žaizdelių aplink nosį arba burną. Dažnai būna pakitimų nosies gleivinėje – gali skųstis išsausėjusia nosimi, arba atvirkščiai nuolatine sloga arba išopėjimu. Galimas kosulys.
Atkreipkite dėmesį į vaiko elgesį. Gal pastebėjote kažkokių pokyčių, elgesio elementų, kurie anksčiau nebuvo būdingi? Nudelbtas žvilgsnis, padriki atsakymai į klausimus, nuolatinis susierzinimas, slepiami telefono skambučiai, uždarumas, nenoras valgyti, atsisakymas bendrauti su artimaisiais ir pan. Taip pat gali skųstis silpnumu, nuovargiu, galvos skausmu, sutrikusiu, nekokybišku miegu.
Ir dar atminkite, kad vaikai beveik visada bijo atviro pokalbių labiau negu jūs.

Kaip sužinoti, kai mano dukra buna girta arba apsirūkius ar apsiuosčius?

Svetlana Zaivej:
Nelabai supratau, ar Jums iš esmės rūpi sužinoti, ar dukra yra būna neblaivi, ar norite sužinoti, kaip atskirti apsvaigimą nuo skirtingų psichiką veikiančių medžiagų?
Tikslų atsakymą į Jūsų klausimą pateiks dukters šlapimo testas, kurį galima įsigyti vaistinėje ir atlikti namuose. Jų būna tiek konkrečiai medžiagai nustatyti, tiek išplėstiniam medžiagų spektrui šlapime ištirti. Be abejo, Jūs turite tiesiogiai dalyvauti šioje procedūroje (prižiūrėti bei užtikrinti, kad tik Jūsų vaiko šlapimas, ir ne koks nors kitas skystis, būtų ištirtas), kitaip testo rezultatai gali būti netikri..

Mano vaikas naudoja narkotikus. Ar yra koks budas ja priverstinai patikrinti gydimo istaigoje ir padeti ja ant gydimo. Su pagarba aciu.

Aušra Malinauskaitė:
Priverstinio gydymo Lietuvoje nėra. Tačiau patarčiau nenuleisti rankų ir nuoširdžiai pasikalbėti su savo vaiku, parodyti, kad jis Jums labai svarbus ir kad dėl jo nerimaujate. Pasiūlykite padėti kartu nuvykti pasikalbėti su gydytoju. Jei vaikas vistiek prieštarautų, Jūs galite kelti sąlygas: pvz., „Arba eini gydytis, arba aš nepirksiu tau drabužių “ ir pan., kadangi vaikas gyvena kartu, jam padedate finansiškai.
Kaip suprantu, Jūs dar nesate įsitikinusi, kad vaikas vartoja. Vilniaus priklausomybės ligų centre yra atliekami nemokami (jaunuoliams iki 26 m.) vienkartiniai narkotinių medžiagų nustatymo testai. Jei vaikas nepilnametis, reikia atvykti kartu ir su savo bei vaiko asmens dokumentais. Testą atlikti galima visą parą, tačiau geriausiai nuo 8 iki 18 val., kadangi esant teigiamam testo atsakymui, rekomenduočiau pasikonsultuoti su gydytoju. Atlikti testą ir gauti nemokamą konsultaciją galite gauti Vilniaus priklausomybės ligų centre (Gerosios vilties 3) nuo 8 iki 18 val. (darbo dienomis). Išankstinės registracijos nereikia. Konsultacijos metu gydytojas rekomenduos, nukreips tam tikram gydymui.
Jei kiltų daugiau klausimų, galite skambinti informaciniu telefonu (8 5) 216 0014.

Kaip rasti bendra kalba su tokiu vaiku. Kur anonimiskai be jokiu irasu atliekami tyrimai ar vartoja narkotines medziagas. Gal uztektu psichologo pagalbos Kur kreiptis. Ar yra gydymas jei vartoja silpnas narkotines medziagas. Aciu.

Ieva Krivickaitė:
Iš pateikto klausimo nelabai aišku, apie kokį vaiką kalbama. Ar tai vaikas, kurio elgesys yra probleminis ir kyla įtarimų dėl jo vartojimo. Ar jau žinoma, kad jis vartoja ir ieškoma pagalbos vartojimo nutraukimui. Tačiau bet kokiu atveju kalbant su vaiku, reikėtų vengti kaltinimų, prievartos, tardymo. Pokalbį suplanuokite iš anksto, ne iškilus konfliktinei situacijai. Iš anksto apgalvokite klausimus, į kuriuos tikitės atsakymo. Nepamirškite vaikui pasakyti, kad esate susirūpinę dėl jo elgesio ir jam kylančių problemomis. Daugiau patarimų galite rasti http://www.ntakd.lt/visuomene/tevams_paaugliai.html
Kilus įtarimui dėl psichoaktyvių medžiagų vartojimo vaistinėse galima įsigyti išplėstinį testą nustatyti 5, 8 ar 10 skirtingų narkotinių medžiagų vartojimą. Taip pat galima kreiptis į Kauno apskrities priklausomybės ligų centro ekspertizių kabinetą, kur bus atliktas minėtas testas, paaiškintas jo rezultatas ir suteikta informacija apie pagalbos galimybes. Tyrimas nėra anoniminis, tačiau konfidencialus. Asmens duomenų prašoma tik vidaus apskaitai, kad nekiltų piktnaudžiavimo svetimais duomenimis atvejų.
Nuomonė, kad narkotikai yra skirstomi į silpnus ir stiprius tėra plačiai paplitęs mitas. Gydymo pobūdis, trukmė, pagalbos forma apsprendžiama konkrečiu atveju priklausomai nuo vartojimo stažo, kylančių įvairių susijusių problemų. Kreiptis galite į Kauno apskrities priklausomybės ligų centro vaiko poskyrį, tel. 8-37 33 19 96, elektroniniu paštu jaunimas@kaplc.lt, daugiau informacijos galite rasti www.kaplc.lt.